Serbest bırakılan Ukraynalı siyasi tutsak işgalcilerin işkencelerini anlattı

Güncel
Anife Bilal
08 Ağustos 2019, 09:41
Anife Bilal
08 Ağustos 2019, 09:41

Rus işgalci yönetimi tarafından Kırım’da işbirlikçi Kırım müftüsü Amirali Ablayev’in güya evini kundaklamaya çalışmakla suçlanarak mahkum edilen Ukraynalı siyasi tutsak Oleksandr Steşenko, serbest bırakıldıktan sonra Rus işgalcilerin kendisine uyguladığı işkenceleri anlattı.

Ukrayna’nın ana kısmına döndükten sonra UA: Krım televizyon kanalına konuşan Steşenko yaşadıklarını, “FSB görevlileri beni Çongar kontrol noktasında kaçırdı. Beni güya Kırım Müftünün evini kundaklama girişimiyle suçladılar. Böyle bir şey olmadı, hiç kimse bana herhangi bir görev vermedi. İftira atmak zorunda kaldım, çünkü işkenceye maruz bırakıldım. Kafama poşet geçirip boğmaya çalıştılar, dövdüler, elektrik işkencesi uyguladılar. Bu yüzden istediklerini söylemek zorunda kaldım.” sözleriyle anlattı

STEŞENKO DAVASI

İşgalcilerin görevlileri, 11 Nisan 2018 tarihinde Çongar kontrol noktasında Harkov sakini Oleksandr Steşenko’yu alıkoydu. Birkaç gün içinde Akmescit’teki sözde mahkeme Steşenko hakkında tutuklama kararı aldı. 24 Nisan 2018’de Steşenko tutukevinden bilinmeyen bir yere götürüldü. Müvekkilinden haber alamayan avukat Ayder Azamatov Ukraynalı tutsağın kaçırıldığını bildirdi.

Daha sonra işgalci güçler Kırım’da sözde Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun yakınında bulunmuş Erol Veliyev tarafından oluşturulmuş aşırıcı bir grubun faaliyetlerini ifşa ettiklerini ileri sürdü. İşgalcilerin iddiasına göre Harkov’da oluşturulmuş grup Veliyev ve eski boksörler Steşenko ile Tretyakov’dan oluşuyordu. FSB sözde aşırıcı grubun üyelerinin ocak 2018’de işbirlikçi Kırım müftüsü Amirali Ablayev’in evini kundakladığını iddia ederek Şteşenko’nun Kırım’a giriş yaptığı sırada alıkonulduğunu Veliyev ve Tretyakov hakkında ise gıyabi tutuklama kararı alındığı ve onlar hakkında arama emri çıkarıldığını bildirdi.

Ukraynalı siyasi tutsak Oleksandr Steşenko 6 Ağustos 2019 tarihinde şartlı tahliye ile serbest bırakılarak Ukrayna ana kısmına döndü.

Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu işgalcilerin Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) itibarını karalamak için yardımcısı Erol Veliyev hakkında aşırıcılık bahanesiyle dava açtığını ifade etmişti.