Sentsov: Vatandan kovulduktan sonra Kırım Tatarlarını çok daha iyi anlamaya başladım

Güncel
Ömer Kaya
07 Kasım 2019, 14:26
Ömer Kaya
07 Kasım 2019, 14:26

Eski siyasi tutsak, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, işgalci Rusya’nın baskıları yüzünden vatanından kovulmasını vurgulayarak, “Şimdi Kırım Tatarlarını daha iyi anlıyorum” dedi.

UA:Kırım televizyonuna konuşan Sentsov, “Bu konuyu (Kırım Tatar sürgünü) son dönemlere kadar anlamıyordum. Ama beni vatanımdan kovduklarından sonra Kırım Tatarlarını daha iyi anlamaya başladım. Daha önce ‘vatan arzusu’, ‘geri dönmek’ tüm bunları anlamıyordum. Şimdi onları çok daha iyi anlıyorum.” ifadelerini kullandı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.

UKRAYNALI YÖNETMEN OLEG SENTSOV

İşgal edilen Kırım’da 11 Mayıs 2014 tarihinde Rusya gizli servisleri tarafından alıkonulan yönetmen Sentsov, işgal edilen yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya götürüldü.

Kremlin yönetimi, Sentsov’u Rusya’da yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün bir hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisinin Akmescit’teki ofislerini kundaklamak ve Akmescit’teki Lenin Anıtı’nı tahrip etme hazırlıkları yapmakla suçladı.

2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın Rostov-na-Don Şehri’nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı Yönetmen Oleg Sentsov’u suçlu bularak onu toplamda 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

7 Eylül 2019 tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında “35’e 35 formülü” ile esir değişimi çerçevesinde özgürlüğüne kavuştu.