Sentsov: Putin'in Lahey Adalet Divanı'nda hesap vermesini isterdim

28 Eylül 2019, 13:07

Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi çerçevesinde serbest bırakılan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, DW haber kaynağına verdiği röportajda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Lahey Mahkemesinde sanık sandalyesinde görmek istediğini söyledi.

Eski siyasi tutsak Sentsov, “Bu benim küçük bir hayalim. Her şey adalete göre olmalı. Ukrayna, Rusya, Moldova, Gürcistan, Avrupa vatandaşlarına karşı yaptığı suçlar cezasız kalmamalı. Düşürülen Boeing için sorumluluk taşımalı. Putin doğrudan bir emir vermemiş olabilir ama bütün olanlar onun faaliyetlerinin, sisteminin bir sonucu. Yolcu taşıyan bir uçağın düşürülmesi, Donbas’taki savaşta 13 bin kişinin hayatını kaybetmesi bütün bunlar için Lahey Mahkemesinde cevap vermesini isterdim” açıklamasında bulundu.

Sentsov ayrıca Rusya ve Putin rejimi arasındaki farkı anladığını da söyleyerek, “Ben Rusya ile bir devlet olarak değil, Rusya’yı işgal eden ve vatandaşlarının bilincini kapatan Putin rejimi ile mücadele ediyorum. Rusya, yolunu demokrasi ve Avrupa prensipleri yönünde değiştirene kadar onunla olan sorunlarımız devam edecek” diye kaydetti.

Lahey Mahkemesi
OLEG SENTSOV
Rus baskısı
Vladimir Putin
Bunlara da bakın: