Sentsov: Bir tek düşmanım var: O da Putin

Güncel
Elvina Khalilova
24 Ekim 2019, 22:34
Elvina Khalilova
24 Ekim 2019, 22:34

Eski siyasi tutsak, yönetmen Oleg Sentsov Ukraynalı ”Novoye vremya” gazetesi ile röportajda, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i “kişisel düşmanı” olarak nitelendirdi. 

Sentsov, “Birçoğu beni zalim görse de, agresif biri değilim. Öyle şeylerden uzaklaşmaya çalışıyorum. Ama Putin konusunda bu çalışmıyor. O benim kişisel düşmanım. Kırım’ı aldı, Donbas’ı işgal etti, bizi biri birimize karşı koyuyor, 12-13 bin vatandaşımızı öldürdü.” dedi. 

Ona göre, Ukraynalılar Putin’i yeninceye kadar “normal bir ülke” kuramayacaklar. 

Sentsov Ukrayna’da durumu açıklarken, “Çok ağır bir askeri çatışmamız var. Bize karşı melez bir savaş sürdürülüyor. Gizlice saldıran, güçlü ve zalim bir rakip. Birleşmek için bunlar yetmiyor mu? En azından Putin’i yeninceye kadar, normal bir ülke inşa edene kadar küçük şeylerin üstesinden geleceğimize karar verelim. Küçük şeylere odaklanarak büyük problemleri çözemeyiz.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNALI YÖNETMEN OLEG SENTSOV

İşgal edilen Kırım’da 11 Mayıs 2014 tarihinde Rusya gizli servisleri tarafından alıkonulan yönetmen Sentsov işgal edilen yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya götürüldü.

Rusya yönetimi, Sentsov’u Rusya’da yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Akmescit’teki ofislerini kundaklamak ve Akmescit’teki Lenin Anıtı’nı tahrip etme hazırlıkları yapmakla suçladı.
2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın Rostov-na-Don Şehri’nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı Yönetmen Oleg Sentsov’u suçlu bularak onu toplamda 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

7 Eylül 2019 tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında “35’e 35 formülü” ile esir değişimi çerçevesinde azat edildi.