Şen: AB ülkelerindeki insanlarımızın kalbi Türkiye için atıyor

03 Aralık 2019, 22:57

Merkezi Almanya’nın Essen şehrinde bulunan eski Türkiye Araştırmaları Direktörü ve Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye-Avrupa eksenindeki gelişmeleri Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. 

AVRUPA BİRLİĞİ SINIRLARINDA TAKRİBEN 5.7 MİLYON TÜRK KÖKENLİ İNSAN YAŞIYOR

Avrupa Birliği sınırları içinde 5.7 milyon Türk kökenli insanımızın yaşadığına” dikkat çeken Prof. Dr. Şen, ”28 AB ülkesinde yaşayan takriben 5.7 milyon Türk kökenli göçmenin 2.5 milyonu içinde yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçmiştir. Vatandaşlığa geçme oranları en yüksek olan ülkeler Belçika ve Avusturya’dır. 3 milyon 200 bin insanımızın yaşadığı Almanya’da vatandaşlığa geçenler yüzde 50 sınırındadır. Almanya 2000 yılından sonra Türk vatandaşlığını terk etmeden Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin önüne büyük bir engel getirmiştir. Bu insanlarımızın büyük bir çoğunluğunun kalbi Türkiye için atmaktadır. Fransa’daki milli maça 30 bin kadar Türk seyircinin gelmesi bunun büyük bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye’de hükumetlerin uzun yıllardır Avrupalı Türkleri ihmal ettiğini ifade etti. Avrupa’da yaşayan Türklerin pek çok sivil toplum kuruluşu altında teşkilatlandığına dikkat çeken Şen, başta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olmak üzere, Türk sivil toplum kuruluşları ile daha çok temasa geçmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, Türkiye için önemli bir misyonu yerine getiren Yunus Emre Enstitülerinin de, en az Türkiye’deki Avrupa kültür enstitüleri kadar aktif olması gerektiğini ifade etti.

“AVRUPALI TÜRKLER, BİR ÜLKE NİTELİĞİNDE GÖRÜLSEYDİ AB’NİN 19. BÜYÜK ÜLKESİNİ OLUŞTURURDU”

Şen, Avrupa’daki Türklerin potansiyeline dikkat çekerek, “Avrupa ülkelerinde bu ülkelerde yaşayan insanların çocuklarının oluşturduğu 180 bin üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Avrupalı Türkler başarılı bir şekilde sınıf atlamaktadırlar. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye, Avrupalı Türklere sahip çıkarak, Türkiye’nin AB’ye giden yolunda da ciddi bir sınav vermiş olur. 5.7 milyon Avrupalı Türk, bir ülke niteliğinde görülseydi AB’nin 19. büyük ülkesini oluştururdu” ifadelerini kullandı.

avrupalı türkler
faruk şen
Bunlara da bakın: