Semerkant'ta Türk ve Özbek işçiler arasında kavga çıktı!

08 Kasım 2019, 16:44

Semerkant’taki bir inşaat şantiyesinde 6 Kasım 2019 günü, Türk ve Özbek işçiler arasında bir kavga yaşandığı öğrenildi.

Özbekistan’ın Semerkant şehrindeki Agromir Buildings şirketine ait Motrid inşaat alanında, Türk ve Özbek işçilerin arasında ciddi bir kavganın yaşandığı bildirildi. Sosyal medyada dolaşan bir videoda kalabalık bir Özbek işçi grubunun, Türk işçilere saldırdığı ve Türk işçilerin bir binaya sığındığı görülüyor.

Videoyu çeken kişinin “Türklerin işi bitti!” şeklindeki sözünden, Özbeklerin saldırdığı kişilerin Türk işçiler olduğu anlaşılıyor. Yararlananlara veya cezalandırılanlara dair ise henüz bir bilgi yok.

BÜYÜKELÇİ DEVREYE GİRDİ, ÖLEN YOK

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er’in, olaydan birkaç saat sonra Özbek bakanlardan biriyle birlikte Semerkant’a gittiği öğrenildi. İnşaatta çalışan Özbek bir işçi ise şu ifadeleri kullandı:

“Ben olaydan daha sonra inşaat alanına geldiğimde, bütün alanın güvenlik güçleri tarafından kordona alındığını ve kimsenin içeriye sokulmadığını gördüm. Bugün iş de yapılmadı. Özbek işçilerin inşaatta çalışan Türkiyeli işçileri vurduğunu biliyorum. Ölen yok ancak ağır yaralananlar var.”

TÜRK İŞÇİYE 1000 DOLAR, ÖZBEK İŞÇİYE 100 DOLAR

Bin 500 işçinin çalıştığı Motrid inşaat alanında, olayın çıkış sebebi hakkında ise yine bir Semerkantlı şu bilgileri ulaştırdı:

“Olayların sebebine dair iki tahminimiz var. Birincisi Türk işçilerin yemekhanede çalışan Özbek bir kadına sarkıntılık ettikleri ve bu nedenle kavganın çıktığı. İkincisi Türk işçiler ile Özbek işçilere ödenen maaşlar arasındaki uçurumdan dolayı kavganın çıktığı iddiası. Bence ikincisi gerçeğe daha yakın. Agromir Buildings şirketi Türk işçilere 1000 dolar veriyorsa, Özbek işçilere 100 dolar veriyor. Bugünkü kavgaya dolaylı veya dolaysız bu durum sebep verdi.”

Yaralıların sayısına dair tek açıklama Özbekistan İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığa göre sadece 4 kişi bu kavgadan dolayı hastaneye başvurdu.

Bunlara da bakın: