Selanik'te kadın hentbol takımımıza ırkçı saldırı

Güncel
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 17:50
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 17:50

Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Kupası 1’inci turda Türk takımı Muratpaşa Belediyespor ile Selanik takımı PAOK’un oynadığı iki maçta Yunan tarafından Türk bayrağına ve kadın sporculara alçakça ve ırkçı saldırı gerçekleşti.

Millet Gazetesinin haberine göre ilk maçta Türk bayrağının asılmasına izin verilmemişti. Türk bayrağının yine salona asılmasına izin verilmeyen 2’nci maçta, ise fanatik Yunan taraftarları Türk kadın sporculara tükürüp, sahaya yağ fırlattı.

Karşılaşmalarda yaşanan bayrak krizi, sahadaki mücadelenin önüne geçti. İlk maç öncesi yapılan teknik toplantıda Yunan takımı temsilcileri taraftarı tahrik etmeme adına yönetmelikteki kural gereği salona iki ülke bayrağının asılmaması kararı aldı. Maç başlama saatinde Muratpaşa Belediyespor yöneticileri salonda sadece Yunanistan bayrağının asılı olduğunu fark etti. Türk bayrağının asılması gerektiğini saha gözlemcisine ileten yöneticiler, olumsuz yanıt aldı.

Gergin ortamda geçen maçta PAOK taraftarı, Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol takımı sporcularına tükürüp, sporcuların kayıp düşmesi için sahaya kaygan madde fırlattı.

“CEZA ALMAMAK İÇİN SAHAYA ÇIKTIK”

Muratpaşa Belediyespor Hentbol Şube Sorumlusu Özcan Yılmaz, yaşananlar hakkında şunları söyledi:

“Maç öncesi yapılan toplantıda her iki takım ülke bayraklarını asmama kararı aldı. Salonda asılı Yunan bayrağı vardı. Salonda ya iki ülke bayrağı asılmalı ya da iki ülke bayrağı asılmayıp, sadece EHF bayrağı yer alması gerekir. Biz, “Madem bayrak asılmayacak dendi niye asıldı” diye yetkililerle konuştuk. Türk bayrağımızın da asılması gerektiğini belirttik. Gözlemci ile görüştük.

Önceden asıldığı için indirilmesinin taraftarı tahrik edeceği belirtildi. Gözlemci de yaşananları rapor tuttuğunu söyledi. İtirazlarımızdan dolayı maç 5 dakika geç başladı. Yönetmelik gereği sahaya çıkmama durumunda cezayla karşı karşıya kalmamak için maçı oynadık. Biz EHF ve başkanına dilekçe gönderip, gerekli yerlere şikayetimizi yaptık.”

Olayın patlak vermesinden sonra Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kadın Hentbol Takımı’na yapılan ırkçı saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Gerekli hukuki adımları atacaklarını belirten Kasapoğlu, “Her iki maçta yaşanan müessif olayları şiddetle kınıyoruz. Devlet ve millet olarak bütün imkanlarımızla Muratpaşa Belediyespor takımımızın yanında olduğumuzu ve yaşananlarla ilgili süreci yakından takip ederek gerekli bütün hukuki adımları atacağımızı kamuoyuna duyuruyor, aynı duyarlı tavrı Yunanistan makamlarından da beklediğimizi ifade ediyoruz.” dedi.