Şehit Büyükelçiye vefa: Daniş Tunalıgil anıldı

22 Ekim 2019, 15:32

ASALA militanları tarafından 22 Ekim 1975’te şehit edilen Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil, şehit edildiği elçilik binası önünde yapılan törenle anıldı.

Viyana Büyükelçisi Ümit Yıldırım başta olmak üzere Türk diplomatların katıldığı törende, Avusturya Türk toplumunun temsilcileri de hazır bulundu.

ŞEHİT BÜYÜKELÇİ İÇİN DUA EDİLDİ, TERÖRE LANET OKUNDU

Bundan tam 44 yıl önce yaşanan menfur saldırıda, üç Ermeni ASALA teröristi elçilik binasında görevli polis memurunu öldürerek; Büyükelçi Tunagil’in makam odasına kadar girmeyi başarmıştı.

Daniş Tunalıgil ile karşılaşan militanlar ona, “Büyükelçinin kim olduğu” sorusunu sorduktan sonra Daniş Tunalıgil’in “Benim” yanıtı üzerine otomatik silahlarıyla ateş açmışlar ve Tunalıgil, olay yerinde yaşamını yitirmişti. Militanlar ise bir araca binerek hızla büyükelçilik binasından uzaklaşmışlardı.

Bu acı olayın yıl dönümünde, yapılan anma merasiminde şehit Büyükelçi için dualar edilirken teröre lanet okundu.

HÜSEYİN DANİŞ TUNALIGİL KİMDİR?

1915 yılında Ankara’da doğdu. 1933 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. 1939 yılında, Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Büyükelçi olarak Ürdün, Yugoslavya, Hollanda ve Avusturya’da görev yaptı. 22 Ekim 1975 tarihinde üç ASALA militanı, Viyana Büyükelçiliği önündeki güvenlik görevlisini öldürerek, Büyükelçinin ofisine girdi. Burada karşılaştıkları Hüseyin Daniş Tunalıgil’i otomatik silahlarla öldürdü. Bu saldırıdan iki gün sonra 24 Ekim 1975 tarihinde örgüt tarafından Fransa’da suikast eylemi gerçekleştirildi. Bu kez de Türkiye’nin Fransa büyükelçisi İsmail Erez’i ve şoförünü hedef alan saldırıda, Büyükelçi ve şoförü yaşamını yitirdi. Eylemleri gerçekleştiren militanların kimlikleri belirlenemedi.

Bunlara da bakın: