Seçimlerden sonra Ukrayna Parlamentosuna sadece 5 parti girebilecek

Güncel
Anife Bilal
22 Haziran 2019, 11:52
Anife Bilal
22 Haziran 2019, 11:52

Yapılan bir ankete göre, Ukrayna’da 21 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek Parlamento seçimlerinde sadece beş parti yüzde 5’lik bariyeri aşarak parlamentoya geçme şansına sahip.

Ukrayna Seçmenler Komitesi ve Sotsis Merkezi tarafından 14-19 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen ankete göre seçmenlerin 47,6’sı Volodımır Zelenskiy’in partisi “Halkın Hizmetkarı” için oy vermeye hazır.

Yuriy Boyko, Vadim Rabinoviç ve Viktor Medvedçuk’un “Hayat için Muhalif Platformu” Partisi sıralamada ikinci olarak geliyor. Bu parti için seçmenlerin yüzde 12,4’ü oy vermeyi düşünüyor.

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi’ni ise seçmenlerin yüzde 8,8’i destekliyor.

Yuliya Timoşenko’nun Vatan Partisi’ni seçmenlerin yüzde 8,7’si desteklerken, Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisi için seçmenlerin yüzde 6,8’i oy vermeye hazır.

İgor Smeşko’nun Güç ve Onur Partisi, Vladimir Groysman’ın Ukrayna Stratejisi Partisi, Oleg Lyaşko’nun Radikal Partisi ve Anatoliy Gritsenko’nun Sivil Tutum Partisi’nin yüzde 5’lik barajının altında kalacaklar gibi görünüyor.

UKRAYNA PARLAMENTO SEÇİMLERİNE KATILACAK KIRIM TATAR ADAYLAR

Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM), 21 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek Ukrayna Parlamento seçimlerinde kendi adaylarını farklı siyasi güçler tarafından aday göstermeye karar verdiği bildirilmişti.

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun danışmanı Rüstem Umerov, Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanı Birinci Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı danışmanı Gayana Yüksel, KırımSOS sivil teşkilatı kurucularından Tamila Taşeva ve
Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Milli Meclis Herson temsilcisi Abmecit Süleymanov 21 Temmuz 2019’da yapılacak Ukrayna Parlamentosu seçimlerine katılacak Kırım Tatar adaylar olarak belirtilmişti.