Seçime 10 gün kala: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı adayları Macron’la görüşecek

Güncel
E. K.
12 Nisan 2019, 10:36
E. K.
12 Nisan 2019, 10:36

Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turuna 10 gün kala adaylar Petro Poroşenko ve Volodımır Zelenskiy, Paris’te  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la bir araya gelecek.

Macron’un basın servisinden 11 Nisan’da yapılan açıklamaya göre, Zelenskiy ile yapılacak görüşme 12 Nisan günü saat 15.00’da, Poroşenko ile yapılacak görüşme ise aynı gün saat 18.00’da başlayacak.

Görüşmeler basına kapalı şekilde gerçekleştirilecek.

Bunun yanı sıra Petro Poroşenko’nun aynı gün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme yapması planlanıyor.

Almanya, Fransa ve Ukrayna, Ukrayna birliklerinin Rus destekli militanlara karşı oldukları Donbass’taki silahlı çatışmayı çözmek için tasarlanan müzakerelerin “Norman formatı” nın bir parçası. Rusya bu formata dördüncü ülke partisidir. Son olarak, “Norman Dörtlüsü” nin liderleri Ekim 2016’da bir araya geldi.

Ukrayna, Almanya ve Fransa, Ukrayna’nın doğusunda Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı teröristlere karşı savaştığı çatışmayı çözmek için oluşturulan “Normandiya Formatı” veya “Normandiya Dörtlüsü” olarak adlandırılan müzakerelerin parçası. Rusya, söz konusu müzakerelerde yer alan 4’üncü ülke. “Normandiya Dörtlüsü” liderleri son olarak Ekim 2016’da bir araya gelmişlerdi.

UKRAYNA’DA İKİNCİ TUR SEÇİMLER 21 NİSAN’DA

21 Nisan tarihinde yapılacak Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunda Vladimir Zelenskiy ve Petro Poroşenko yarışacak.

İlk turun resmi sonuçlarına göre, komedyen Vladimir Zelenskiy oyların yüzde 30,24 (5,7 milyondan fazla oy), mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise oyların yüzde 15,95’ini (3 milyondan fazla oy) aldı.