SBU, Rusya'nın düzenlemeye çalıştığı siber saldırıyı engelledi

Güvenlik
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 18:05
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 18:05

Ukrayna Güvenlik Servisi, Rus gizli servislerinin Ukrayna devlet kurumlarına düzenlemeyi planladığı büyük bir siber saldırıyı önledi. Planlanan siber saldırının, merkezi ve yerel yönetim kurumlarını hedef aldığı belirtildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) siber güvenlik uzmanlarının, Rus gizli servislerinin Ukrayna merkezi ve yerel yönetim kurumlarına düzenlemeyi planladığı büyük bir siber saldırıyı engellediği duyuruldu. SBU’dan dün yapılan açıklamada, Rus gizli servisinin bir hackera, casus yazılım içeren dosyayı Ukraynalı yetkililere teslim etme görevi verdiği belirtildi. Planlanan siber saldırının merkezi ve yerel yönetim kurumlarını hedef aldığı aktarılan açıklamada, “Saldırganların amacı, bilgi ve kritik altyapı tesislerinin çalışmasını engellemekti.” diye bildirildi.

ZAPORİJYA SAKİNİNE İŞ BİRLİĞİ TEKLİFİ

Açıklamada, Rus gizli servislerinin, Zaporijya sakini ile iletişime geçerek ona para karşılığında iş birliği yapmayı teklif ettiği ifade edildi. Arama sırasında bilgisayarlara el konulduğu ve hackerin Rus gizli servisi temsilcileriyle yaptığı yazışmanın bulunduğu belirtildi.