SBU, Rus servislerince desteklenen bot ağının faaliyetlerini engelledi

17 Şubat 2020, 15:01

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ve çalışmaları Rus online servisleri tarafından desteklenen internet robotları (bots) ağını ortaya çıkardı.

SBU’dan yapılan açıklamaya göre, telekomünikasyon platformlarının, yasa dışı online işlemler gerçekleştirmek üzere sahte hesaplar ve topluluklar oluşturmak ve tanıtmak amacıyla kullanıldığı tespit edildi. Grubun, popüler sosyal ağlarda Ukrayna’daki durum hakkında yanlış bilgi yaymak, protestoları kışkırtmak, halkı korkutmak, kritik altyapı objelerine yönelik bomba ihbarları göndermek ve Ukraynalı üst düzey yetkililerin hesaplarına saldırılar düzenlemek için 8 binden fazla aktif hesabı kaydettiği belirtildi.    

UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİNDEN BÜYÜK OPERASYON

Üzerinden ateşli silah, patlayıcı ve uyuşturucu dağıtımı da yapılan bu hesapların internetteki kaydının, sanal cep telefonu numarası hizmetleri sağlayan Rus online servisleri aracılığıyla  yapıldığı ifade edildi.

Ekipmanlardan bazılarının, Rus yanlısı teröristler tarafından kontrol edilen bölgelerde çalışan yasa dışı yollarla oluşturulmuş “Feniks” ve “Lugakom” operatörlerinin telefon trafiğini yasa dışı bir şekilde yerel operatör ağına aktarmak için kullanıldığı, bu “hizmetlerin” Ukrayna’nın doğusundaki sözde “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ve “Donetsk Halk Cumhuriyeti” terör örgütlerinin yasa dışı silahlı oluşumlarının “liderleri” tarafından kullanıldığı tespit edildi.

Kıyiv, Harkiv ve Rivne bölgesinde yapılan aramalar sırasında, bilgisayar ekipmanı ve özel ekipman (GSM modemler, ağ geçitleri), Ukrayna’daki cep telefonu operatörlerinin 22 binden fazla SIM kartı, Ukraynalı siyasetçilerin paylaşımları altında kışkırtıcı yorumlar yayınlayan sosyal ağ kullanıcılarının kayıtlarına ilişkin taslak notlar ele geçirildi.

SBU’dan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun özel ve istihbarat kurumlarının söz konusu yasa dışı faaliyetinin organizasyonuna olası katılımının araştırıldığı belirtildi.

SBU
Ukrayna
Bunlara da bakın: