SBU: FSB, Ukrayna Devlet Sınır Servisi görevlisine işkence uyguladı

Güvenlik
Anife Bilal
28 Nisan 2020, 12:26
Anife Bilal
28 Nisan 2020, 12:26

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), bir Ukrayna Devlet Sınır Servisi görevlisinin işgal edilen Kırım’ın idari sınırında, Rus istihbarat görevlileri tarafından alıkonularak işkence gördüğünü bildirdi.

SBU’dan yapılan açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) temsilcilerinin, işgal edilen Kırım’ın idari sınırında bir Ukrayna Devlet Sınır Servisi görevlisini yasa dışı olarak alıkoyduğu ve işkence uygulayarak onu kendileriyle iş birliği yapmaya zorladığı ifade edildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Rus özel kuvvetleri görevlileri, şiddet ve işkence kullanarak Ukrayna vatandaşına güya yarımadanın idari sınırını kasıtlı geçme girişiminde bulunma suçunu itiraf ettirmeye çalıştı. Ayrıca FSB, Ukrayna Devlet Sınır Servisi muharebe görev birimlerinin nöbet tutma organizasyonu hakkında bilgi elde etmek için söz konusu şahsı gizli iş birliği yapmaya zorladı.” denildi.

Yapılan açıklamada; Rus özel servisi görevlilerinin, Ukraynalı görevliye işkence yaptıktan ve “itirafı” kayda aldıktan sonra, Kalançak kontrol noktası yakınlarına bıraktığı belirtildi.