SBU'dan 18 Mayıs mesajı: Bu trajedi; hiçbir zaman unutmayacağımız ortak acımız

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2022, 12:41
Anife Bilal
18 Mayıs 2022, 12:41

Ukrayna’da, her 18 Mayıs’ta Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü kaydediliyor. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla paylaştığı mesajda, “Bu trajedi; hiçbir zaman unutmayacağımız ortak acımız ve tarihimiz” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Kırım Tatar halkının 18 Mayıs 1944’te anavatanları Kırım’dan sürgün edilerek yurtlarından koparılmasının 78’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Sovyet rejiminin 18 Mayıs 1944 tarihinde korkunç bir suç işleyerek on binlerce Kırım Tatarını vatanından sürdüğünü belirtilen açıklamada, “Binlerce çocuk, kadın ve yaşlı sürgün sırasında hayatını kaybetti. Hayattıa kalanlar ise özel yerleşim yerlerinde hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kaldı. Bu trajedi; hiçbir zaman unutmayacağımız ortak acımız ve tarihimiz. Kırım Ukrayna’ya döndüğünde, Rus totaliterliğinin tüm masum kurbanlarını birlikte anacağız.” denildi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını vatanları Kırım’dan sürgün etti. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna Parlamentosu, 2015 yılında Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.