Sberbank CEO’su: "Rus ekonomisi tehlikelere hazır değil"

15 Eylül 2019, 16:11

Sberbank CEO’su German Gref, Rusya’da düzenlenen Moskova Finans Forumunda Rus ekonomisinin geleceği ile ilgili kritik değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen forumda Gref, Rus ekonomisinde yeni bir “petrol şoku” yaşanabileceğini belirterek, “Petrol fiyatları 40 doların altına rahatlıkla düşebilir ve bu tehlikelere karşı hazır değiliz.” dedi.

Yeni ekonomik risklere hazırlanması gerektiğini savunan Gref, “Eğer dünün krizine hazırlanırsak, yarını kaçırırız. Her krizin ardından aslında geçmiş krizlere hazırlanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Gref, “Dünyada petrol tüketimi azalabilir ve petrol arzı kontrolsüz bir şekilde artabilir. Petrol fiyatları 40 doların altına rahatlıkla düşebilir ve bu tehlikelere karşı hazır değiliz.” ifadelerini kullandı.

GREF’DEN İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI BENZETMESİ

Rusya’nın ekonomik risklere karşı hazırlıklarını, Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’ya karşı hazırlıklarına benzeten Gref, “Maginot Hattı’nı hatırlayın. Fransızlar, Almanlara karşı devasa bir savunma hattı inşa ettiklerinden emindi. Ancak teknolojinin geliştiğini unuttular ve büyük bir yıkım yaşadılar.” diye konuştu.

Rusya’nın mevcut bütçe kurallarına göre, varil başına 41,6 doların üzerinden elde edilen petrol satış gelirleri ülkenin Ulusal Refah Fonu’na aktarılıyor ve harcanmıyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, 2019 için petrol fiyatı tahmininin varil başına 65 dolardan 63 dolara indirildiği belirtilmişti.

German Gref
Rusya ekonomisi
SBERBANK
Bunlara da bakın: