Savunma Bakanı Akar Kaş'ta: Yunanistan'dan tahrik gecikmedi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Eylül 2020, 18:51
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Eylül 2020, 18:51

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi, bugün Antalya’nın Kaş ilçesinde Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıldı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu da aynı gün Antalya’nın Kaş ilçesinin 2,1 kilometre güneyinde bulunan Meis adasını orduya ait helikopterle ziyarete gitti. Ayrıca Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Selanik’te Oruç Reis gemisinin Antalya sahillerine dönmesi üzerine “Oruç Reis’in geri dönmesi pozitif bir ilk adım, umarım devamı gelir” dedi. Bakan Akar, “İyi komşuluk ilişkilerinin gereği neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Karşı taraftan da aynı şeyi bekliyoruz.” ifadelerine vurgu yaptı.

BAKAN AKAR KAŞ’TA: “GEREĞİ NEYSE YAPTIK, AYNI ŞEYİ BEKLİYORUZ”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar ile bugün Kaş’ta, 1917 yılında dünyada ilk kez uçak taşıyan bir gemiyi batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıldı. Bakan Akar Antalya’nın Kaş ilçesindeki programı kapsamında yaptığı açıklamada “Türk milletinin en önemli özelliği misafirperverliğidir. Dolayısıyla misafir olarak gelen herkese hoş geldiniz diyoruz. Dolayısıyla buradaki faaliyetlerimizi normal şartlarda yürütüyoruz. Burada her şeyin barış içerisinde, istikrar içerisinde, iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gelişmesinden yanayız. Amacımız, gayretimiz bundan ibarettir. Cumhurbaşkanımızın tekrar tekrar ifade ettiği gibi biz, her zaman diyalogdan ve siyasi çözümlerden yanayız. İyi komşuluk ilişkilerinin gereği neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Karşı taraftan da aynı şeyi bekliyoruz. Dolayısıyla bu konudaki taleplerimize karşılık verildiği takdirde, bu isteklere karşılık verildiği takdirde barıştan yanayız. Bir an önce bölgenin barış, huzur ve istikrar bölgesi olmasını hep birlikte sağlarız. Bundan da memnuniyet duyarız.” dedi.

“MACRON’UN ÖNCÜLÜĞÜNDE BURADA TAHRİK VE KIŞKIRTICILIK VAR”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açıklamalarının devamında Yunanistan’ın sergilediği provokatif etkinliklere yönelik “Bunlar tahrik değil de ne” diyerek dikkat çeken ifadelerde bulundu. Akar, açıklamasında “Macron’un öncülüğünde burada bir tahrik ve kışkırtıcılık var. 18 ada Yunanistan tarafından anlaşmalara aykırı şekilde silahlandırılmış. Bunlar gerginliği tırmandırıyor, karşılıklı diyaloğu yok ediyor. Meis Adası’nın silahtan arındırılması lazım” dedi.

“PROVOKATİF DAVRANIŞLARIN BIRAKILMASI LAZIM”

Bakan Akar’ın dikkat çeken açıklamalarından ayrıntılar şöyle:

“Burada Yunan komşularımız, anlaşmaları bir tarafa bırakıp, adaları çok ciddi bir şekilde deniz yetki alanları konusunda ısrar ediyorlar. Bu konudaki çalışmalar yapılmakta, tezler konuşulmakta. Bu adanın diğer 23 ada gibi silahtan arındırılması lazım. Bu daha önceki bütün anlaşmalarda silahtan arındırılmış olması lazım. 18 ada Yunanlı komşularımız tarafından anlaşmalara aykırı bir şekilde silahlandırılmış, asker konuşlandırılmış. Bunlar gerginliği tırmandırmak, anlayışı tahrip etmekte. Gerginliği artırıcı, provokatif davranışların bir kenara bırakılması lazım.

“YUNANİSTAN HER ŞEYİ KENDİ MENFAATİNE GÖRE YORUMLUYOR”

Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş adalar var. Maalesef Yunanistan her şeyi kendi menfaatine göre yorumlamakta. Bunların takipçisiyiz. Bugüne kadar gelmiş faaliyetlerin mahkeme kararlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesini ve oldu bittilere getirilmemesini istiyoruz.

“MEİS ADASI’NDAKİ DAVRANIŞLAR PROVOKATİF KIŞKIRTICI”

Biz buradaki sorunlarımızı barışçıl bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Biz burada bunları söylerken diğer tarafta maalesef Yunan tarafı adalara asker getirip götürmeye devam ediyor. Meis adası’na sanki kutlama için başka ada kalmamış gibi sürekli buralara gelinmesi tabi bizleri Türk kamuoyunu rahatsız eder biz bunları provokatif kışkırtıcı olarak görüyoruz.

Silahlanma yarışı başladı Fransa kışkırtıyor. Meis Adası’nın silahtan arındırılması lazım. Bizim hak ve hukukumuzun tanınması lazım. Macron’un öncülüğünde burada bir tahrik ve kışkırtıcılık var. Son zamanlarda Yunanistan’da bir silahlanma yarışı başladı. Fransa’nın tahrik ve teşviki ile gündemde tutulmakta. Güvenilen dağlara karlar yağmadan diyalog kanalını açmamız lazım. Bunun çok daha sağlıklı ve akılcı bir yol olduğunu herkesin görmesi lazım.”

Öte yandan Bakan Akar’ın Kaş’ta programına devam ettiği saatlerde Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın da Meis Adası’nda ziyarette idi.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gelişmelerde Yunanistan’ın çelişkili tavırlarıyla tırmanan gerilim de hız kesmiyor. Doğu Akdeniz geriliminde, Meis adasının kıta sahanlığını genişletmek isteyerek, Türkiye’nin Oruç Reis ile yaptığı doğal kaynakların arama-tarama faaliyetlerine engel olmak isteyen Yunanistan tehlikeli tavırlar sergilemeye devam ediyor.

YUNANİSTAN’DAN AĞIR TAHRİK

Doğu Akdeniz’de gerilimi sürekli yükselten Yunanistan, tehlikeli bir adım daha atmaktan çekinmedi. Sistematik şekilde tahriklerini sürdüren Yunanistan, Lozan ve Paris anlaşmalarını hiçe sayarak askeri statüden arındırılmış olan Ege’deki adalara silah ve asker yığdı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, bugün saat 10.30’da, Doğu Akdeniz’de 10 Ağustos’tan beri süren Oruç Reis krizinde sık sık gündeme gelen Meis Adası’na gitti. Sakellaropulu, uluslararası anlaşmalar gereği üzerinde askeri uçağın dahi uçamayacağı adaya 4 F-16 jeti refakatinde, orduya ait helikopterle gitti. Yunan medyasının Türk savaş uçaklarının, Sakellaropulu’nun Meis ve Karaada’ya gitmek için bineceği helikopteri “rahatsız edebilecekleri” iddiası da böylelikle asılsız çıktı.

MEİS ADASI’NDA “KURTULUŞ TÖRENİ”

Türkiye’nin yürüttüğü sismik arama faaliyetlerini engellemek için her yolu deneyen ve Türkiye’yi Avrupa’ya düzenli olarak şikayet eden Atina, Yunan ana karasına 580 kilometre uzaklıkta olan Meis Adası’nda üst düzey katılımla kurtuluş töreni yaptı.

Kaş ilçesine 2 kilometre uzaklıktaki Meis’te 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyanların adadan ayrılmasının 77. yıldönümü törenlerine katılan Yunan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, çeşitli etkinliklerde yer aldı.

Atina’dan uçakla Rodos’a geçecek olan Sakelaropulu, buradan Chinook tipi askeri helikopterle Meis Adası’na indi. Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın, iki ada arasında yaptığı bu kısa yolculuğa bir radar uçağı ve 4 F-16 savaş uçağı da eşlik etti.

Meis Belediye Başkanı Yorgo Samsakos’un davetlisi olarak Meis’e giden Sakellaropulu’nun programında, adanın limanına demir atmış savaş gemilerini ve yakındaki Karaada (Ro) adacığını ziyaret de bulunacak. Yunan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, yarın Atina’ya dönecek.

Yunan medyasında, Sakellaropulu’nun Meis’e gitmesi “büyük sembolik önem taşıyan ziyaret” olarak nitelendirildi.

Yunan kurmayların, Türk savaş uçaklarının, Sakellaropulu’nun Meis ve Karaada’ya gitmek için bineceği helikopteri “rahatsız edebileceklerinden” endişe duydukları ileri sürüldü.
Yunanistan Cumhurbaşkanlığı kilise ziyaretinde bulunan ve askerlerle bir araya gelen Sakellaropulou’nun fotoğraflarını uluslararası ajanslarla paylaştı.

YUNANİSTAN VE MEİS ADASI
Meis adası, 1947 Paris Antlaşması ile İtalyanlar tarafından Yunanistan’a bırakıldı. Aynı antlaşma çerçevesinde asayişi sağlayacak bir kolluk kuvveti hariç, bu adanın silah ve askerden arındırılmış olması gerekiyorsa da, Yunanistan 1974 ve özellikle 1980 sonrası, Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesine dayanarak “meşru müdaafa” iddiasıyla adadaki askeri varlığını artırdı.
Meis adası, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de deniz yetki sınırları ile ilgili maksimalist iddialarında çok büyük bir önem taşıyor.
Yunanistan, yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bu adanın 40 bin kilometrekare kıta sahanlığı bulunduğunu iddia ediyor.

MİÇOTAKİS SİLAHLANMA PLANLARINI ANLATTI

Diğer yandan Oruç Reis’in bugün Antalya sahillerine dönmesi üzerine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bir açıklama yaptı.

Yunan Başbakan Miçotakis, “Oruç Reis’in geri dönmesi pozitif bir ilk adım. Umarım bunun devamı gelir. Biz Türkiye ile provokasyonun olmadığı bir atmosferde görüşmek istiyoruz. İki ülke arasındaki problemlerin tek çözümü diyalog olmalıdır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis dün akşam Selanik’te “Helexpo Forum” kapsamında düzenlediği konuşmasında Yunanistan’ın yeni silahlanma programı çerçevesinde yapacağı satın alımlara dair açıklamalarda da bulundu.

YUNANİSTAN FRANSA’DAN 18 UÇAK ALACAK

Dün akşam saatlerinde savaş uçağı ve fırkateyn ile birlikte mühimmat alarak savunma bütçesini açıklayan Miçotakis, “Satın alacağımız 18 adet Dassault yapımı Rafale savaş uçağından 6’sı yeni olacak. Diğerleri az kullanılmış. Yunanistan ayrıca fırkateynlerinden dördünü yenileyecek ve 4 tane yeni fırkateyn alacak” diye konuştu.

“Mevcut Mirage uçaklarının yerine 18 Rafale uçağından oluşan yeni bir filo kuracağız” diyen Miçotakis ayrıca 4 adet fırkateynin modernizasyonunun yanı sıra 4 yeni fırkateyn, 4 adet MH-60R Seahawk “Romeo” helikopteri, deniz ve hava kuvvetleri için torpido ve güdümlü füze alımı yapılacağını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı ayrıca 5 yıllık bir program dahilinde silahlı kuvvetlere 15 bin asker dahil edileceğini söyledi.