Savaştan kaçarak İstanbul’a sığınan minik Ukraynalılar için kamp fırsatı

Güncel
Anife Bilal
28 Haziran 2022, 20:49
Anife Bilal
28 Haziran 2022, 20:49

İstanbul’da faaliyet gösteren Ukrayna Dayanışma Derneği, Rusya’nın başlattığı geniş çaplı işgal saldırısı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan Ukraynalı çocuklar için yaz kampı organize etti. Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu desteği ile organize edilen kamp 27 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

İstanbul’da faaliyet gösteren Ukrayna Dayanışma Derneği, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu desteği ile üç yıldır İstanbul’da yaşayan çocuklar için yaz kampı düzenliyor. Bu yıl organize edilen kampa katılanların çoğu ise Rusya’nın başlattığı geniş çaplı işgal saldırısı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan Ukraynalı çocuklardan oluşuyor. 

Kamp açılış töreni dün gerçekleşti. Açılışa Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve eşi Liudmyla Nedilskıy katıldılar. Tören sırasında Ukrayna milli marşı söylendi ve Ukrayna bayrağı göndere çekildi.

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Ukrayna Dayanışma Derneği Başkanı Tetiana Fecan-Baştepe, “Kampımıza 123 çocuk katılıyor. Çocukların yüzde 90’ı savaş nedeniyle Ukrayna’dan Türkiye’ye sığınan çocuklardır. Mariupol, Herson, Donetsk, Mıkolayiv, Dnipro, Odesa, Harkiv bölgesinden gelenler var. Çocuklar kampa tek başlarına katılıyor.” dedi.

Kamp boyunca çocuklar için çeşitli etkinlikler ve eğlenceler düzenleneceği bildiren Fecan-Baştepe, 28 Haziran Ukrayna Anayasa Günü vesilesiyle kampta Ukrayna Günü etkinliğini düzenleneceği ayrıca çocukların uluslararası kampanyaya katılarak “Oy U Luzi Çervona Kalına” (Ah Çayırdaki Kırmızı Kalina) marşını seslendireceğini aktardı.