Savaştan etkilenen Ukrayna halkı için Ankara'da yardım konseri düzenlendi

Güncel
qha muhabir
21 Mart 2022, 01:47
qha muhabir
21 Mart 2022, 01:47

Ünlü kemancı Yevgeniy Kostrytskyy ve ünlü piyanist Rustam Rahmedov, Ukrayna’da savaştın etkilenen halka yardım toplamak amacıyla 20 Mart 2022 tarihinde Ankara’da Meryem Ana Kilisesi’nde konser verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişimi ve saldırılarını kınamak, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve savaştan etkilenen Ukrayna halkı için yardım toplamak amacıyla ünlü kemancı Yevgeniy Kostrytskyy ve ünlü piyanist Rustam Rahmedov, 20 Mart 2022 tarihinde Ankara’da Meryem Ana Kilisesi’nde konser verdi.

Konseri Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Ukrayna Derneği birlikte düzenledi. Konsere Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar bizzat katıldı ve konuşma yaptı. Birçok siyasiler, müzikseverler ve hayırseverlerden oluşan dinleyiciler, keman ve piyano ile verilen resitalde her parça sonrası müzisyenleri ayakta alkışladı.

KONSER ARACILIĞIYLA 200 BİN TÜRK LİRASI YARDIM TOPLANDI

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, konser sonrası Kırım Haber Ajansı muhabirlerine konserle ilgili açıklamalarda bulundu. Konserde yaklaşık 200 bin Türk Lirası toplandığını belirten büyükelçi, paraların Ukrayna’da halkın yemek ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacağını söyledi ve sanatçılara desteklerinden dolayı teşekkürünü ifade etti.

Bu müzik hem acıyı hem ızdırabı, hem de kazanacağımıza dair inancı yansıttı. Türkiye’den Ukrayna’ya Konser gibi insani yardımların gitmeye devam edeceğini umut ediyoruz” diyen Vasıl Bodnar, Ukrayna’ya ve halkına destek veren tüm Türk halkına teşekkürünü iletti. Bir sonraki konserin haftaya İstanbul’da gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

“KLASİK MÜZİK DİNLEYEN SİYASETÇİ ÇOK OLSAYDI, O KADAR ÇOK SAVAŞ OLMAZDI

Konserin kemancısı, Bilkent Senfoni Orkestrası Konsermasteri Yevgeniy Kostrytskyy, “Gerçek bağımsızlık, gerçek egemenlik sanırım maalesef bu şekilde kazanılıyor. Ukrayna hiçbir zaman bugün olduğu gibi beraberlik ve birliği yaşamadı. Biz kazanacağımızı biliyoruz” ifadeleriyle galibiyete yönelik inancını vurguladı.

Bugün konser vermek bana çok zor geldi, ünkü bir erkek olarak keman değil vatanım için elime başka bir şey almayı isterdim” diyen usta kemancı, “Hiçbir çeviriyi gerektirmeyen, uluslararası dil olan müziği sunmak istedik. Klasik müzik konserlerine giden siyasetçi sayısı daha fazla olsaydı, sanırım dünyada o kadar çok savaş olmazdı” diyerek müziğin barışı teşvik etme rolüne dikkat çekti.

“21. ASIRDA SAVAŞ, DİPLOMASİNİN VE POLİTİKANIN FİYASKOSU”

Piyanist ve orkestra şefi Rustam Rahmedov, 21. yüzyılda savaşın gündeme gelmesini diplomasinin ve politikanın büyük fiyaskosu olarak tanımlayarak, “Bu durum kabul edilemez. Bu günlerde ne şiddeti ne savaşı, kabul etmiyorum” dedi. Ukrayna halkının yanında olmaya çalıştığını belirten Piyanist, “Bizim savaşımız sahnede müzikle, sanatla devam ediyor. Destek olmaya çalışacağız” diyerek Ukrayna’ya yönelik desteğini devam ettireceğini ifade etti.

“HER PARÇANIN ARKASINDA BİR HİKAYE VAR”

Konser ile ilgili duygularını paylaşan dinleyiciler, konseri beğendiklerini ifade edip konserin yardım toplamak, ses getirmek ve farkındalık yaratmak amaçlı gerçekleştirilmiş olmasından çok etkilenmiş olduklarını dile getirdiler. Savaşın bir an önce sona ermesine ve herkesin barışa kavuşmasına yönelik temennilerini de dile getirdiler.

Dinleyicilerden biri konserle ilgili olarak, “Her parçanın arkasında bir hikaye vardı ve gerçekten insanların yaşadığı şeyleri her notada hissedebiliyorduk” değerlendirmesinde bulundu.