Savaşın mağduru Ukraynalı çocuklar, Antalya'da rehabilite ediliyor

Güncel
qha muhabir
17 Nisan 2022, 08:30
qha muhabir
17 Nisan 2022, 08:30

Ukrayna’dan gelen savaş mağduru çocuklar, Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen geziye katıldı. Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Dinopark’ı gezen çocuklar ilgililer tarafından savaş trajedisini unutturmayı amaçlıyor.

İşgalci Rusya’nın saldırılarında can güvenliği tehlikesi taşıyan Ukraynalı kadınlar ve çocuklar güvenli yerlere tahliye edilmişti. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen savaş mağduru kadın ve çocuklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip ediliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Antalya İl Müdürlüğü sığınmacı çocukların savaş trajedisini unutturmak amacıyla çeşitli aktivitelere imza atıyor. Bakanlık, çocukların ruhsal sağlığı için Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Mahallesindeki Dinopark’ta gezi düzenledi. Savaş mağduru kadın ve çocukların yanı sıra geziye yetim çocuklar da katıldı. Dinopark’ta düzenlenen gezide dinozor maketlerini inceleyen çocuklar, oyun parkında eğlendi. Sığınmacı çocuklara gezide ikramlar dağıtıldı.

Savaşın izlerini küçük yüreklerinde taşıyan çocuklara Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikososyal destek hizmet grubu personeli de eşlik etti.

MUSTAFA ERKAN: SAVAŞTAN EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Dinopark İşletmecisi Mustafa Erkan, söz konusu savaşın herkesi çok üzdüğünü belirtirken savaştan en çok çocukların etkilendiğini, bu sebeple Antalya’ya gelen savaş mağduru çocukları parklarında ağırlamak istediklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün sosyal çalışmacısı Bilal Çelik ise, savaştan gelen çocuklara psikolojik açıdan destek olmak amacıyla her anlamda destek sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Ukraynalı 159 yetim çocuk ile 26 bakım personeli, 27 Mart’ta Polonya’da Türkiye’nin Antalya şehrine getirilmişti.