Savaşın ilk altı haftasının Ukrayna ekonomisine verdiği toplam zarar 500 milyar dolar!

Ekonomi
Ömer Kaya
28 Nisan 2022, 02:43
Ömer Kaya
28 Nisan 2022, 02:43

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgal girişiminin ve saldırılarının Ukrayna’ya bilançosunu dile getirdi. Şmıgal, “Savaşın ilk altı haftasında Ukrayna ekonomisine verilen toplam hasar 500 milyar doları aştı” açıklamasını yaptı.

Ukrayna devleti, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ilk altı haftasında Ukrayna ekonomisinin aldığı zararın, 500 milyar doları aştığı kaydedildi. Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, yapılan araştırmalar sonucunda bu rakamın 1 trilyon dolara ulaşabileceğini bildirdi.

Başbakan Şmıgal, sadece 2022’de Ukrayna’nın Gayrısafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 30-50 oranında düşebileceğini kaydetti. Başbakan Şmıgal, Rusya’nın Kırım’ı işgaline rağmen 2021 yılında Ukrayna’nın GSYİH olarak tarihin en yüksek noktasına, 200 milyar dolara ulaştığını ancak savaşın getirdiği yıkım ile ekonomideki yükselişin tersine döndüğünü vurguladı.

Ukrayna’da yıkımın bedeli 600 milyar dolar
Savaşın ilk altı haftasının Ukrayna ekonomisine verdiği toplam zarar 500 milyar dolar!

KREMLİN, UKRAYNA’NIN GELİŞMESİNİ İSTEMİYOR

Putin Rusyası’nın ve Kremlin yönetiminin bu kazanımları durdurmak için mücadele ettiğini kaydeden Şmıgal, “Ülkemizin dönüşümü ve Batı’ya yönelmesi Kremlin’in emperyal emellerini yıkıyordu. On binlerce Ukraynalı öldürüldü, milyonlarcası Ukrayna’nın batısına veya yurtdışına kaçmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı

UKRAYNA’DAKİ RUS SALDIRILARININ İMAR EDİLMESİNİN BEDELİ ŞİMDİDEN 600 MİLYAR DOLAR

Öte yandan, Başbakan Şmıgal, önceki gün yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yıkımın bedelini 600 milyar dolar olarak açıkladı. Ülkenin yeniden inşası ve imarı için 600 milyar dolar değerinde bir rakama ihtiyaç duyulduğunu bildirmişti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.