Savaşın başlangıcından bu yana 220 bin Ukraynalı kadın Polonya'da iş buldu

Diaspora
Manas
11 Haziran 2022, 13:33
Manas
11 Haziran 2022, 13:33

İşgalci Rus birliklerinin 24 Şubat’ta Ukrayna’ya geniş çaplı işgal girişiminden bu yana 220 bini aşkın Ukraynalı kadın, Polonya’da iş buldu. Polonya Aile ve Sosyal Politika Bakanı Marlena Malyong, “Ukrayna’dan 220 bin’den aşkın kadın Polonya’da iş buldu. Bundan memnunuz, bu iyi bir sonuç.” dedi.

Polonya Aile ve Sosyal Politika Bakanı Marlena Malyong, 10 Haziran 2022 tarihinde Varşova radyosunda konuşmasında savaştan etkilenerek, Polonya’ya sığınan Ukrayna vatandaşlarının istihdamı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Malyong, Polonya’da 3-3,5 milyon Ukraynalı olduğunu ve 220 bini aşkın Ukraynalı kadın vatandaşlarının iş bulduğunu açıkladı.

Малёнг: Ситуация на рынке труда позволяет трудоустраиваться украинским  беженцам - Русская редакция - polskieradio.pl

“UKRAYNALI KADINLARIN İŞ İMKANINA SAHİP OLMASINDAN MEMNUNUZ”

Polonya Aile ve Sosyal Politika Bakanı Marlena Malyong, “Polonya’da 220 binden aşkın Ukraynalı kadın iş buldu. Bundan memnunuz, bu iyi bir sonuç. Aynı zamanda yaklaşık 1,2 milyon Ukraynalı Polonya kimlik kodunu (PESEL) aldı, bunların 500 bini çalışma çağındaki kadın. Bu, işgücü piyasamız için iyi bir haber. Tüm bunlar işverenlerle yaptığımız tüm toplantıların neticesinde gerçekleşiyor.” diye konuştu.

Almanya Ukraynalı sığınmacılar için hazırlık yapıyor – DW – 18.03.2022

Ayrıca Bakan Malyong, Polonya Ulusal Bankası Başkanı Adam Glapinskiy’in açıklamasına atıfta bulunarak, Rus saldırganlığından dolayı Polonya’ya sığınan 1.5 milyon Ukrayna vatandaşının ülkede kaldığını sözlerine ekledi. Öte yandan, bir diğer tahmine göre, Polonya’da yaklaşık 3-3,5 milyon Ukraynalı yer alıyor.