Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Ihor Fritskıy anlatıyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
16 Haziran 2022, 22:06
Mehmet Berk Yaltırık
16 Haziran 2022, 22:06

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın koşulları altında yaşayan Ukraynalı akademisyenlerin sesini duyurmak amacıyla YouTube’da “Science and War“ adıyla bir kanal açıldı. Video serisinin yeni bölümü yayımlandı. Bu bölümde, Taras Şevçenko Kıyiv Milli Üniversitesi Fizikokimya Bölümünden Prof. Dr. Ihor Fritskıy, savaş şartları altında çalışmalarını nasıl yürüttüğünü anlattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıya kayıtsız kalmayan akademisyenler, Rus kuşatması altındaki meslektaşlarının sesini duyurmak amacıyla “Savaş Ortamında Bilim” adlı bir harekete imza attı. YouTube’da “Science and War“ adlı kanalda, seri halindeki program çerçevesinde, savaş koşulları altındaki Ukraynalı akademisyenlerin video notları derlenecek.

Video serisinin yeni bölümünde, Taras Şevçenko Kıyiv Milli Üniversites Fizikokimya Bölümünden Prof. Dr. Ihor Fritskıy, videoda savaş şartları altında çalışmalarının nasıl sekteye uğradığını anlattı. Fritskıy, “Savaş başladıktan sonra bazen Kıyiv’deki evimde bazen de Kıyiv’e yakın bir köydeki evimde kaldım. Kimya fakültesine de uğradım. Maalesef kimya fakültesinde Kıyiv’deki durumdan dolayı araştırmaların ve deneylerin yapılabilmesi imkansız. Fakülte açık ama birçok çalışan ya Kıyiv dışından olduğundan ya da lojistik problemlerden dolayı gelemiyor. Bu yüzden ben ve bölüm elemanları hesaplamalar ve literatür çalışması yapıyoruz ve önceden elde ettiğimiz deney verilerini temel alarak yayın yapmaya odaklandık.” diye kaydetti.

“SAVAŞ ORTAMINDA BİLİM” PROJESİ

Bildiğiniz gibi 24 Şubat 2022’de, uzun süredir Ukrayna’nın doğusunda, Belarus sınırında ve işgal altındaki Kırım’da bulunan Rusya askerî birlikleri Ukrayna’nın birçok yerleşim yerini bombaladı ve işgal etti. Bu beklenmedik çaptaki işgal, 10 milyondan fazla Ukraynalının yaşamlarını riske atarak çok zor koşullarda ülke içinde yer değiştirmesine, yaklaşık 5 milyon Ukraynalının ülke dışına göç etmesine ve çocuklar dâhil olmak üzere birçok sivilin de ölmesine neden oldu. Rusya’nın işgali nedeniyle hayatları kökten değişen, evlerini ve hatta ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Ukraynalı arasında binlerce Ukraynalı bilim insanının da bir kısmının üniversitelerini, öğrencilerini ve akademik çalışmalarını bırakmak zorunda kalarak hayatta kalma mücadelesi verdiklerini, bazılarının ise hayatlarını kaybettiklerini biliyoruz. İşgal altında yaşam mücadelesi veren Ukraynalı meslektaşlarımızın sesini tüm dünyadaki meslektaşlarımıza duyurmak amacıyla bu video notları hazırlama fikri doğdu. Bu fikri İrına Pokrovska ve İsmail Aydıngün ile hayata geçirdik. Bu süreçte çok sayıda meslektaşımız da bize yardımcı oldu. Hepsine içtenlikle teşekkür ediyoruz. Ayrıca içinde bulundukları zor koşullara ve bombardımana rağmen projemize destek vermek için telefonlarıyla video çekip bize gönderen Ukraynalı meslektaşlarımıza da şükranlarımızı sunarız. Bizler, Ukrayna’nın, Ukraynalıların ve Ukraynalı meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu duyuruyor ve Rusya’nın işgalini kınıyoruz. Sizleri de bu videoları paylaşarak meslektaşlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz. Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün

Video notları serisinin yayımlanan bölümleri için tıklayınız:

Savaş Ortamında Bilim: Ukrayna’da Rus kuşatması altındaki akademisyenler seslerini duyurmak istiyor

Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün “Savaş Ortamında Bilim” projesini anlattı

Savaş Ortamında Bilim video serisinin ikinci bölümü yayında

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen İrına Pokrovska anlatıyor

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Yuliya Lebedenko anlatıyor

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Dmıtro Şabanov anlatıyor

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Lidiya Mişçenko anlatıyor

Savaş Ortamında Bilim serisinin konuğu Doç. Dr. İrına Driga

Projenin YouTube hesabı: https://www.youtube.com/channel/UCfcz3g3i-8s0bjscV1HrACQ/

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişimi ve saldırıların sorumlusu olan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.