Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Dmıtro Şabanov anlatıyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mayıs 2022, 00:31
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mayıs 2022, 00:31

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın koşulları altında yaşayan Ukraynalı akademisyenlerin sesini duyurmak amacıyla YouTube’da “Science and War“ adıyla bir kanal açıldı. Video serisinin beşinci bölümü yayımlandı. Beşinci bölümde, V. N. Karazin Harkiv Milli Üniversitesi Zooloji ve Ekoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Dmıtro Şabanov, savaş şartları altında nasıl yaşadığını ve ailesinin sığınmacı olarak ülke dışına çıkışını anlattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıya kayıtsız kalmayan akademisyenler, Rus kuşatması altındaki meslektaşlarının sesini duyurmak amacıyla “Savaş Ortamında Bilim” adlı bir harekete imza attı. YouTube’da “Science and War“ adlı kanalda, seri halindeki program çerçevesinde, savaş koşulları altındaki Ukraynalı akademisyenlerin video notları derlenecek.

Video serisinin beşinci bölümünde, V. N. Karazin Harkiv Milli Üniversitesi Zooloji ve Ekoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Dmıtro Şabanov  konuştu. Prof. Dr. Şabanov, videoyu 13 Nisan 2022’de Harkiv’de Rus bombardımanının başladığı esnada çektiğini belirtti. Akademisyen, savaş şartları altında nasıl yaşadığını ve ailesinin sığınmacı olarak ülke dışına çıkışını aktararak, Harkiv’deki mahallesinin tüm şehir gibi bombalandığını, alanıyla ilgili araştırmaları hangi koşullarda sürdürdüğünü anlattı.

“SAVAŞ ORTAMINDA BİLİM” PROJESİ

Bildiğiniz gibi 24 Şubat 2022’de, uzun süredir Ukrayna’nın doğusunda, Belarus sınırında ve işgal altındaki Kırım’da bulunan Rusya askerî birlikleri Ukrayna’nın birçok yerleşim yerini bombaladı ve işgal etti. Bu beklenmedik çaptaki işgal, 10 milyondan fazla Ukraynalının yaşamlarını riske atarak çok zor koşullarda ülke içinde yer değiştirmesine, yaklaşık 5 milyon Ukraynalının ülke dışına göç etmesine ve çocuklar dâhil olmak üzere birçok sivilin de ölmesine neden oldu. Rusya’nın işgali nedeniyle hayatları kökten değişen, evlerini ve hatta ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Ukraynalı arasında binlerce Ukraynalı bilim insanının da bir kısmının üniversitelerini, öğrencilerini ve akademik çalışmalarını bırakmak zorunda kalarak hayatta kalma mücadelesi verdiklerini, bazılarının ise hayatlarını kaybettiklerini biliyoruz. İşgal altında yaşam mücadelesi veren Ukraynalı meslektaşlarımızın sesini tüm dünyadaki meslektaşlarımıza duyurmak amacıyla bu video notları hazırlama fikri doğdu. Bu fikri İrına Pokrovska ve İsmail Aydıngün ile hayata geçirdik. Bu süreçte çok sayıda meslektaşımız da bize yardımcı oldu. Hepsine içtenlikle teşekkür ediyoruz. Ayrıca içinde bulundukları zor koşullara ve bombardımana rağmen projemize destek vermek için telefonlarıyla video çekip bize gönderen Ukraynalı meslektaşlarımıza da şükranlarımızı sunarız. Bizler, Ukrayna’nın, Ukraynalıların ve Ukraynalı meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu duyuruyor ve Rusya’nın işgalini kınıyoruz. Sizleri de bu videoları paylaşarak meslektaşlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz. – Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün

Serinin diğer videoları için:

Savaş Ortamında Bilim: Ukrayna’da Rus kuşatması altındaki akademisyenler seslerini duyurmak istiyor

Savaş Ortamında Bilim video serisinin ikinci bölümü yayında

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen İrına Pokrovska anlatıyor

Savaş Ortamında Bilim: Ukraynalı akademisyen Yuliya Lebedenko anlatıyor