Savaş kışkırtması yapan Rus gazeteci Moldova’da yargılanıyor!

Güvenlik
qha muhabir
09 Haziran 2022, 22:41
qha muhabir
09 Haziran 2022, 22:41

Moldova’da yaşayan Rus gazeteci Nikolay Kostrykin, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’nın kara propagandasını yaymak, savaş kışkırtması yapmak ve yanlış haber yayımlaması sebebiyle bugün sorguya alındı. Rusya’nın açtığı savaşı etkili askeri operasyon olarak nitelendiren gazeteci Kostrykin hapis cezasına çarptırılabilir.

Moldova’da Rus gazeteci Nikolay Kostyrkin, Rus yanlısı, savaş propagandasını kışkırtma sebebiyle polis tarafından sorguya alındı. Rusya’nın kara propagandası yayan ve yanlış bilgilendirmeler yapan gazeteci Kostyrkin, eskiden GagauzNews Moldova editörlüğünü yürütüyor ve Kremlin’in Moldova’daki sözcüsü Sputnik’te çalışıyordu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik savaş başlatmasının ardından kara propaganda yapan, yanlış haber yayımlayan Gagauz News Moldova ve Sputnik Moldova, yetkililerce 26 Şubat’ta kapatılmıştı.

Balkan Insight’ın ( BIRN, Balkan Investigative Reporting Network–Balkan Araştırma Raporlama Ağı) haberine göre, Rus gazeteci Kostyrkin, “Adamlarımız (Transdinyester merkezli Rus birlikleri) gelecek sizi zayıf Moldovalılar! Kendini bile savunamıyorsun, sana kimin ihtiyacı var!” söylemlerinde bulundu. Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester bölgesinde Rusya’nın ayrılıkçı birlikleri yer alıyor.

TRANSDİNYESTER SORUNU

Moldova, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Akabinde Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından hemen sonra Moldova ile Transdinyester arasında silahlı çatışmalar başladı. Bu çatışmalar 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son buldu. Bölgede halen Rus yanlısı işgalci yönetim devam ediyor.

SAVAŞ PROPAGANDASI YAPAN GAZETECİ MOLDOVA’DA YARGILANACAK

Ayrıca, gazeteci Kostyrkin, Rusya’nın başlattığı savaşı “etkili bir şekilde yürütülecek özel operasyon” nitelendirmesi yaptı.  Söz konusu savaşı başlatan Rusya’nın sözde haklı olduğunu gösteren söylemleri medya ve sosyal medya aracılığıyla yayımladı.

Müfettişler, “Ceza soruşturması sırasında ilgili kişinin evinde ve arabasında aramalar yapılmış, yukarıda belirtilen ceza davalarıyla ilgili eşya ve diğer delil araçları tespit edilerek ele geçirilmiştir” açıklaması yaptı.

Sorguya alınan Kostyrkin, suçlu bulunursa para cezasından 6 yıla kadar hapis cezasına çarpıtılabilir.

Nikolay Kostyrkin’in evindeki arama sırasında Moldova polisi tarafından el konulan eşyalar. Fotoğraf: Moldova Savcılığı/ Facebook