Savaş esiri Ukraynalı denizciler psikiyatri muayenesine gönderilecek

Güncel
Anife Bilal
24 Mart 2019, 13:56
Anife Bilal
24 Mart 2019, 13:56

Rusya tarafından Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında yasa dışı olarak esir alınan 24 Ukraynalı denizci psikiyatri muayenesine gönderilecek.

Avukat Nikolay Polozov, Ukraynalı denizcilerin psikiyatri muayenelerinin haftaya Rusya Sağlık Bakanlığına bağlı Serbskiy Ulusal Psikiyatri ve Narkoloji Araştırma Merkezi’nde yapılacağını belirtti.

Avukat savaş esiri Ukraynalı denizcilerin psikiyatri muayenesine gönderilmesinin yasa dışı ve 1949 Cenevre Sözleşmesi dahil olmak üzere uluslararası insani hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Daha önce, Rusya Güvenlik Servisi’nin (FSB) Karadeniz’de yasa dışı olarak esir alınan 24 Ukraynalı askerden 11’ini psikiyatri muayenesine gönderme kararı aldığı bildirilmişti.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı. Saldırı esnasında 3 askerin yaralandığı belirtildi.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerlerin Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.