Saraybosna'daki Osmanlı bakiyesi medrese 469'uncu mezunlarını verdi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
28 Nisan 2019, 17:32
Ömer Cihad Kaya
28 Nisan 2019, 17:32

Saraybosna’daki en önemli Osmanlı miraslarından olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 469’uncu dönem mezunlarını verdi.

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, kaliteli eğitimi nedeniyle Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya devam ediyor.

Bosna Hersek ve Avrupa’daki en köklü İslami eğitim kurumlarından biri olma özelliğine sahip tarihi medresede, 77 kız ve 47 erkek toplam 124 öğrenci mezun olmanın heyecanını yaşadı.

Gazi Hüsrev Bey Medresesinden yüksek not ortalamalarıyla mezun olan öğrenciler aynı zamanda modern üniversite kurumlarında da eğitim almak istiyorlar.

Mezun olan öğrenciler tören kapsamında Kuran-ı Kerim, dualar ve ilahiler okudu. Öğrenciler ayrıca, Saraybosna sokaklarında geleneksel “mezuniyet yürüyüşü” yaptı.

GAZİ HÜSREV BEY VE TARİHİ MEDRESESİ

Sultan II. Bayezid’in torunu olan Gazi Hüsrev Bey, Bosna Sancak Beyliği yaptığı dönemde başta Saraybosna olmak üzere bölgede çok sayıda cami, hamam, aş evi ve eğitim kurumu gibi vakıf eserleri inşa ettirdi.

Gazi Hüsrev Bey, 8 Ocak 1537’de Saraybosna’da kendi adıyla anılan medreseyi kurdu. Medresedeki eğitim, Osmanlı bölgeden çekilmesine rağmen aralıksız devam etti. Komünist eski Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese, 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, şehir kuşatma altındayken de kapılarını kapatmadı.

Medresenin olduğu yapı, Gazi Hüsrev Bey’in adını taşıyan külliyenin içindebulunuyor. Bosna Sancakbeyi Gazi Hüsrev’in adını taşıyan ve 26 Receb 943 (8 Ocak 1537) tarihli vakfiyeye göre medresenin inşası camiden birkaç yıl sonra gerçekleşiyor. Kapısı üstündeki üç beyitlik Arapça kitâbesinden 944 (1537-38) yılında tamamlandığı öğrenilen medresede 1960 yılına kadar yüksek dereceli İslâm ilahiyatı öğretimine devam edildiği biliniyor. Üstü kurşun örtülü olduğundan yapı halk arasında Kurşumliya (Kurşunluca) olarak da adlandırılmıştır.

Külliye, Tito rejimini bir zarar görmeden atlatmış ancak 1992’den beri sürüp giden Sırp saldırıları karşısında çok ağır tahribata uğrayarak yıkılmıştı.

Gazi Hüsrev Bey Medresesinin taçkapısı