Şansölye Kurz meclisten güvenoyu alamadı

Haberler
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 23:53
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 23:53

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından seçim hükûmeti kurmakla görevlendirilen Sebastian Kurz, meclisten güvenoyu alamadı.

Ülkede ikinci Cumhuriyet olarak adlandırılan İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) sonrasında mecliste ilk defa bir başbakan güven oylamasıyla görevinden alınmış oldu.

Kurz, parlamentoda kendisi ve hükûmetine karşı oy kullananlara tepki göstererek, “Bugün parlamento kararını verdi ancak son kararı halk verecek.” dedi.

YENİ BAŞBAKAN BEKLENİYOR

Ulusal meclisin aldığı kararın ardından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in ülkeyi seçime götürecek yeni bir başbakanı görevlendirmesi bekleniyor.

GÖREVİNE SON VERİLEN KURZ’DAN AÇIKLAMA

Sebastian Kurz, hükümetinin düşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Kurz, aşırı sağcı koalisyon ortağı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin Rusya ile pazarlık yaptığını gösteren skandal görüntülerin hem koalisyona hem de hükûmete zarar verdiğini söyledi.

Bu nedenle ülkenin istikrarı için erken seçim kararı alındığını belirten Kurz, seçimlerin gerçekleştirileceği güne kadar aşırı sağcı bakanların yerine bir uzmanın görevlendirildiğini aktardı.

Eski koalisyon ortağının hükümetin sonlandırılmasının ardından kendine yeni bir koalisyon ortağı bulduğunu ifade eden Kurz, “FPÖ beni düşürmek için Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile hızlı bir ortaklık kurdu.” dedi.

Kurz, mecliste alınan kararın ardından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile görüştüğünü, cumhurbaşkanının belirleyeceği bir isme görevi sorunsuz bir şekilde teslim etmeye hazır olduğunu da kaydetti.

Avusturya’nın değişimi için mücadele verdiğini savunan Kurz, muhalefetin hedefinin kendisini göndermek olduğunu, ancak rakiplerinin aksine siyasette kalarak mücadeleyi sürdüreceğine vurgu yaparak, “Bugün parlamento kararını verdi ancak son kararı halk verecek.” diye konuştu.