Şanlıurfa'da Göbeklitepe benzeri yapılar keşfedildi

17 Eylül 2019, 10:34

Şanlıurfa’da, kazıların devam ettiği Harbetsuvan Tepesi’nde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye benzer yapılara rastlandı.

2014’te keşfedilen, ilçeye 55 kilometre mesafedeki Harbetsuvan Tepesi’nde yürütülen kazı çalışmalarını, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş inceledi.

“TARİHİN BAŞLANGICI BURASI DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Belediye Başkabı Kuş, Harbetsuvan bölgesini cazibe merkezi haline getirmeyi planladıklarını vurgularken, “Tarih burada, tarihin başlangıcı burası diye düşünüyorum. Harbetsuvan torunlarının Göbeklitepe’ye taşındığını düşünüyorum. Kazılarla çok ciddi tespitlerin yapılacağı kanaatindeyiz. Bu kazıyı hızlandırıp bütün desteklerimizle kazı ekibinin yanında olacağız. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile de görüşmelerimiz olacak. İnşallah bütün ağırlığımızı bu bölgeye vereceğiz.” dedi.

Kazı çalışmalarına bilimsel danışmanlık yapan Prof. Dr. Bahattin Çelik de, Harbetsuvan Tepesi’nin kent merkezine 55 kilometre mesafede bulunduğunu hatırlatarak, Harbetsuvan tepesinde yaklaşık 6 dönümlük bir alan içerisinde yaklaşık 2 yıldır kazı yaptıklarını belirtti.

Prof. Dr. Çelik,”Harbetsuvan Tepesi de aynen Göbeklitepe gibi çok önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Çelik, Harbetsuvan Tepesi’nde aynen Göbeklitepe’de olduğu gibi tapınak alanları ve Göbeklitepe’nin son evresine ait bulgular tespit ettiklerini söyledi.

Dünya Mirası
GÖBEKLİTEPE
Şanlıurfa
unesco
Bunlara da bakın: