Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi, Kırgızistan'da toplanacak

Güncel
Oğuzhan Batur
13 Haziran 2019, 16:22
Oğuzhan Batur
13 Haziran 2019, 16:22

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Pakistan’ın devlet başkanı seviyesinde temsil edileceği zirveye Kırgızistan ev sahipliği yapacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dönem Başkanı Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un başkanlığındaki liderler zirvesi, başkent Bişkek’teki Cumhurbaşkanlığı Konutları alanında yer alan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Pakistan’ın devlet başkanı ve Hindistan’ın başbakan seviyesinde temsil edileceği zirveye Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan liderleri de gözlemci sıfatıyla katılacak. Örgütün gelişiminin yanı sıra üye devletleri ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuların da ele alınacağı zirvenin ardından örgütün Bişkek bildirisi kabul edilecek.

Zirveyi takip etmek amacıyla 115 uluslararası medya kuruluşundan 435 basın mensubu akredite oldu.

Yaklaşık 5 bin güvenlik görevlisinin görev yapacağı zirve için ülkeye gelmeye başlayan lider ve heyetler için bu akşam Devlet Konser Salonu’nda “Dostluk Kervanı” adlı gala konser verilecek.