Sandık çıkış anketlerine göre Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

Güncel
Ömer Kaya
31 Mart 2019, 21:10
Ömer Kaya
31 Mart 2019, 21:10

Ukrayna’da bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ilk sonuçlar açıklandı. Sandık çıkış anketine göre seçimler ikinci tura kalırken, Vladimir Zelenskiy ile mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ilk iki sırada yer aldı.

Ukrayna’da 37 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 30 milyonu aşkın seçmenden yüzde 63.41’inin oy kullandığı ve saat 20.00 itibariyle sandıkların kapandığı bildirildi.

Sandık çıkış anketlerine göre (Exit Poll), Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları şu şekilde:

Yüzde 30,4 oy oranıyla Vladimir Zelenskiy birinci sırada yer alırken, mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko yüzde 17,9 ile ikinci ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko‘nun yüzde 14,2 oy ile üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

SANDIK ÇIKIŞ ANKETİ NEDİR?

“Exit poll” olarak bilinen sandık çıkış anketi, seçmenlerle sandıkta oyunu kullanıp, çıktıktan sonra yerinde yapılan anketlerdir. Bunlar ankette seçmene kime oy vereceğini soran kamuoyu yoklamasının aksine seçmenin aslında kime oy verdiğini ortaya çıkarmaya yönelik anketlerdir.

Bu verilere göre Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 21 Nisan 2019’da yapılacak ikinci tur seçimlerine kalacağı ve Zelenskiy ile Poroşenko’nun yarışacağı öngörülüyor.

İLK TURUN GALİBİ ZELENSKİY

Sandık çıkış anketlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından, Zelenskiy, “Eşim Yelena’ya, tüm ekibime, bugün oy kullanan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Zelenskiy, kendisine soru yönelten gazetecilerin “ikinci turda Timoşenko ile ittifak yapacak mısınız?” sorusuna “hayır” yanıtını verdi.

POROŞENKO İKİNCİ TURDA İPİ GÖĞÜSLEYEBİLİR

Seçim öncesinde diğer adayların hedefinde mevcut Cumhurbaşkanı Poroşenko vardı. Fakat ikinci tura kalmayı başaran isim O oldu. Sandık çıkışı anketlerin açıklanmasının ardından konuşan Poroşenko, ikinci tura kalamayan diğer adaylarla ittifak yapmak yerine, doğrudan seçmene hitap edecek bir strateji izlemesi bekleniyor.

Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağımsızlık (tomos) kazandırarak seçmen nezdinde gücünü artıran Poroşenko, aynı zaman Kırım’ın Rusya tarafından işgali ile ülkenin Donbas ve Luhansk bölgelerinde geçici hakimiyet kuran Rusya destekli teröristlere karşı en sert dili kullanan aday. Ukrayna halk bilincinin yükseldiği bu dönemde, Rusya karşıtı söylemler ikinci turda Ukrayna’nın kaderini belirleyebilir.

TİMOŞENKO YENİLGİYİ KABULLENEMEDİ

Seçimin kaybedeni ise yolsuzluktan hüküm yemiş eski Başbakan Timoşenko oldu. Sandık çıkış anketlerini “manipülasyon” olarak nitelendiren eski Başbakan, ikinci tura kendisinin kaldığını savundu. Timoşenko, kendilerinin sandık çıkış sonuçlarını açıklamaya hazırlandıklarını duyurdu.

SEÇİM KOMİSYONUNDAN BASIN TOPLANTISI

Sandıkların kapanmasının ardından Ukrayna Seçim Komisyonu, basın toplantısı düzenledi. Komisyon başkanı Tatyana Slipaçuk yaptığı açıklamada, “Ülkemizde seçimler gerçekleşti. Bu bizim ortak zaferimizdir. Ukrayna halkının iradesi hayata geçirildi” ifadelerini kullandı. Slipaçuk, seçimlere katılım oranının 63.41 olduğunu açıklarken, oy sayımının devam ettiği bilgisini de verdi.