Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Aşıya odaklandık

17 Mart 2020, 15:16

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında aşı ve tanı kiti geliştirmek amacıyla yürütülen Ar-Ge projelerine yönelik toplantı yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın başkanlığında 17 Mart 2020’de yapılan toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Başkan Vekili Serkan Topaloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu ile Ankara, Boğaziçi, Ege ve Erciyes üniversitelerinden temsilciler katıldı.

“ÖZVERİ VE GAYRETLE BU GLOBAL TEHDİTİ YENMEYE ÇALIŞILIYOR”

Varank, Kovid-19 tehdidine karşı ilk günden itibaren teyakkuz halinde olduklarını ifade ederek, Sağlık Bakanlığının tam bir seferberlik halinde salgını kontrol altında tutmak için çalıştığını hatırlattı. Varank, sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle gayret gösterdiğini ve bilim insanlarının da kapasitelerini ve yeteneklerini bu global tehdidi yenmek için kullandığını dile getirdi.

VARANK: VİRÜS DAHA ÇİN’DEYKEN TOPLANDIK

Aşı ve tanı kiti geliştirme konusundaki ilk toplantının 31 Ocak’ta yapıldığını anımsatan Varank, “Yani bu virüs sadece Çin sınırları içindeyken toplantıyı yapmıştık. O günden bu yana üniversitelerimiz ve araştırma altyapılarımız aşı geliştirme ve bu virüsle mücadele alanında daha odaklı, yoğun bir mesainin içine girdi. Bakanlığımız da bu araştırma geliştirme projelerini TÜBİTAK aracılığıyla fonluyor ve koordine ediyor.” dedi.

Teknoloji Yenilik ve Destek Programları (TEYDEB) vasıtasıyla da bu alanda 13 firmanın 24 farklı projesini desteklediklerini aktaran Varank, “Enstitülerimiz ve araştırma altyapılarımız gece gündüz demeksizin çalışıyorlar. Türkiye’de çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız.” ifadelerini kullandı.

VARANK: AŞIYA ODAKLANDIK

Varank, toplantıyı, ilk toplantı sonrası gelişen fikirlerin ve çalışmaların takibiyle koordinasyonu için yaptıklarını belirterek, “Spesifik olarak aşıya odaklandık. Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz.” diye kaydetti.

KORONAVİRÜS
kovid-19
Mustafa Varank
Sağlık ve Teknoloji Bakanı
Türkiye
Bunlara da bakın: