Sanatçı Goran Bregovic işgal edilen Kırım'a yasa dışı giriş yaptı

04 Kasım 2019, 10:21

Balkanların en tanınmış besteci ve şarkı sözü yazarlarından Goran Bregovic, bir kere daha konser vermek için yasa dışı olarak Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a geldi.

Rus basınına yansıyan haberlere göre; Bregovic işgal edilen Kırım’a yasa dışı olarak uçakla geldi. Besteci Bregovic, 3 Kasım 2019 tarihinde Akmescit’te (Simferopol) konser verdi.

Goran Bregovic 2015’te işgal edilen Kırım’da konser vermişti. Konser öncesi verdiği basın konferansında yaptırımların onun için önemli olmadığını dile getirmişti.

İşgal edilen Kırım’da konser verdikten sonra Bregovic’in Ukrayna’nın Kıyiv, Dnipro, Zaporijjya ve Harkov’daki konserler iptal edilmişti.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler, Ukrayna tarafından yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminden izin alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.


Goran Bregovic
Kırım
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: