Salihi: Türkmen şehitleri, halkın hatırasında ölümsüz kalmayı hak ediyor

16 Ocak 2020, 12:32

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü’nde Kerkük’teki Şehitler Mezarlığı’ndaki anma törenine katıldı.

“ASİL TÜRKMEN İÇİN GURUR VE DEĞER KAYNAĞI OLDUĞU BİR GÜN”

ITC Başkanı Salihi, Türkmen Şehitler Günü dolayısıyla şehitlere ithafen şunları kaydetti:

Şehitlerin yaptıkları Türkmen halkının hatırasında ve vicdanında ölümsüz kalmayı hak ediyor. Türkmen Şehitler Günü’nü anarken en milli ve değerli günümüz olarak yad etmeliyiz, çünkü Türkmen şehitleri, Türkmen halkının hatırasında ve vicdanında ölümsüz kalmayı hak ediyor. 16 Ocak 1980 her asil Türkmen için gurur ve değer kaynağı olduğu bir gündür. Haklarını, davalarının adaletliliğini ve ilkeleri için tüm Türkmeneli bölgesinde canlarını feda eden şehitleri hatırlamak için bir gün. Onlar temiz kanlarıyla yazdıkları kurtuluş ve fedakarlık hikayelerini hatırlamaya devam edeceğiz. Vatan toprağını ve Türkmen ulusal bayrağını tüm Türkmeneli bölgesinde ilelebed muhafaza etmek anlamında bize ilham ve dersler verdiler. Yüce Allah’a dua ederiz ki, topraklarımızı ve halkımızı düşmanlardan ve hainlerden korusun. Tüm Türkmeneli şehitlerine rahmet ve mekanları cennet olmasını niyaz ederken, Türkmen halkına sabırlar dileriz.”

16 OCAK 1980 TÜRKMEN ŞEHİTLER GÜNÜ

Irak Türkmenlerinin dönemin tek ve resmi kurumu olan Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Albay Abdullah Abdurrahman ve milli dava arkadaşları Doç.Dr. Necdet Koçak, Dr. Rıza Demirci ve iş adamı Adil Şerif 16 Ocak 1980 tarihinde Saddam rejimi tarafından Bağdat’ta idam edildiler. Irak Türmen liderlerinin tek suçları Türkmen olmuş olmalarıydı.

http://old.qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/quot-16-ocak-turkmen-sehitleri-gunu-quot/164544/

16 Ocak türkmen şehitler günü
Erşat Salihi
Irak Türkmenleri
Bunlara da bakın: