Salgının görülmediği nadir ülkelerdendi: O ülkede "koronavirüs" kelimesi yasaklandı!

31 Mart 2020, 17:54

Radikal kararların ve aykırı politikaların ülkesi Türkmenistan’da, şu ana kadar küresel salgın yeni tip koronavirüsle ilgili hiçbir vaka görülmedi. Buna rağmen, Aşkabat yönetiminin, salgınla ilgili dağıtılan broşürlerden “koronavirüs” kelimesini çıkardığı ve ülkede bu kelimenin telaffuzunu yasakladığı bildirildi.

SALGINDAN SÖZ ETMEK VE MASKE TAKMAK GÖZALTI SEBEBİ!

Ülkede, medyanın “koronavirüs” sözcüğünü kullanmasına yasak getirilirken, salgından söz edenlerin ve sokakta maske takanların da gözaltına alındığı iddia ediliyor.

BİLGİLENDİRME KİTAPÇIKLARINDAN “KORONAVİRÜS” KELİMESİ ÇIKARILDI

Türkmenistan’da salgının kendini hissettirdiği Şubat ayından itibaren hükumet tarafından halka bilgilendirici bir takım broşürler dağıtılıyordu. Ancak, ülkede yasaklı olan ve tek bağımsız medya organlarından olan Türkmen Chronicle basın servisinin bildirdiğine göre, broşürlerin yeni baskısında “koronavirüs” kelimesi kullanılmadı. Bunun yerine, kitapçıklarda, “akut solunum yolu viral enfeksiyonları” ifadesi yer aldı.

Türkmenistan devleti tarafından yayımlanan broşürlerde değişikliğe gidildi

Öte yandan, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türkmenistan yönetiminin bu kararla vatandaşlarını tehlikeye attığı belirtildi. Ayrıca, “koronavirüs” kelimesinin telaffuzunun bile yasaklanmasının Türkmen halkını, salgın tehlikesiyle karşı karşıya getirdiği kaydedildi.

KORONAVİRÜS
Türkmenistan