Sajdik: Rusya Donbas’taki çatışmanın bir tarafı

20 Ocak 2020, 18:19

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı eski Ukrayna Temsilcisi Martin Sajdik, Donbas’taki çatışma taraflarının Ukrayna ve Rusya olduğunu ifade etti.

Basına açıklamalarda bulunan Martin Sajdik, “Minsk Anlaşmalarının orjinalinin nasıl imzalandığına bakarsanız; Donbas Üçlü Temas Grubundaki AGİT eski Temsilcilisi Heidi Tagliavini, eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma ve Rusya’nın eski Ukrayna Büyükelçisi Mihail Zurabov’un imzalarını görürsünüz. Daha sonra bir mesafe bırakıldı ve Zaharçanko ile Plotnitskiy’in imzaları konuldu. Neden üstte Ukrayna ve Rusya’nın imzaları var? Onlar çatışma tarafları olduğu için üstte imza attı. Bir arabulucu var AGİT.” diye kaydetti.

“RUSYA ARABULUCU ROLÜNÜ YERİNE GETİRMİYOR”

Rusya’nın kendini arabulucu olarak gösterme girişimlerinin yersiz olduğunu ifade eden Sajdik, “O zaman Rusya’nın arabulucu rolünü yerine getirmediğini belirtmek gerek.” dedi. Sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin kabul ettiği sözde sınır hakkındaki yasayı örnek gösteren Sajdik, “Bu yasada tüm bölgenin devlet sınırı olduğu ifade ediliyor. Rusya bunun Minsk Anlaşmaları ile uyduğunu düşünüyor mu? Bu durumda Rusya’nın arabuluculuğu nerede? Bu adım Minsk Anlaşmalarına aykırı. Ama Rusya’nın sesi nerede? Arabulucu bazı zamanlarda açık konuşmalı. Susuyorsa demek ki karşı çıkmıyorlar. Ve bu sadece bir örnek.” dedi.

“ARBULUCU TARAF TUTUYORSA ARABULUCU DEĞİL TARAF OLUYOR”

Eski AGİT Temsilcisi arabulucunun bir tarafı tutmaması gerektiğini vurgulayarak, “AGİT İzleme Misyonunun raporlarını okuyorsanız gözlemcilerin erişiminin engellendiği durumların yüzde 80-90’ının sözde Cumhuriyetlere denk geldiğini görürsünüz. Rusya’nın arabuluculuğu nerede bu durumda? Biri arabulucu olmak istiyorsa arabulucu olarak davranmalı. Arabulucu bir tarafı tutuyorsa o arabulucu değil taraftar oluyor.” diye belirtti.


Donbas
Minsk Anlaşmaları
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: