Şahika'dan dünya rekoru: Tek nefeste 90 metre!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 17:32
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 17:32

Şahika Ercümen Mersin’de paletsiz dalışta dünya rekoru kırdı. Gilindire Mağarası’nda yaptığı dalışta paletsiz kategoride 90 metre sınırını aşan Ercümen, kadınlar dünya rekorunu kırdı.

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası’nda gerçekleştirdiği denemede, paletsiz kategoride tek nefeste 100 metreye dalarak kadınlar dünya rekorunu kırdı.

Şahika Ercümen, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansının desteklediği rekor denemesi için suya daldı.

Buzul döneminden kalıntılarla çevrili suda, paletsiz şekilde tek nefeste 100 metre sınırını aşan milli sporcu, 90 metre sınırındaki dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

Şahika başarılı rekor denemesinin ardından Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girmeyi başardı.

REKORUNU CUMHURİYETE VE MEHMETÇİĞE ADADI

Milli sporcu, “Bu rekor Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünde kahraman Mehmetçik’e armağan olsun.” yazılı pankart açıp, asker selamı verdi.

Üzerinde çok fazla sorumluluk hissettiğini belirten Şahika, “Üzerimde çok büyük bir sorumluluk hissettim. Özellikle dün akşam tüm Türkiye’nin arkamda olduğuna ilişkin çok mesaj aldım. Bu beni çok fazla heyecanlandırdı ama Allah’a şükür güzel, iyi bir şekilde 100 metre ile rekoru kırdık. Cumhuriyetimize, Mehmetçik’e ithafen bu rekoru kırdık. Duygularımı anlatmam mümkün değil ama çok gururluyum. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere katkı ve destek verenlere teşekkür ediyorum.” dedi.