Sahibinin işgali desteklemesi parkını kurtaramadı: İşgalciler "Taygan Safari Parkı"nı bir süreliğine kapattı

07 Aralık 2019, 16:19

İşgal altındaki Kırım’ın sözde Belogorskiy mahkemesi kararıyla “Taygan Safari Parkı” 30 günlüğüne ziyaretçilere kapandı.

Kırım’daki işgalci medyanın aktardığına göre park sürekli yasa ihlalinden dolayı kapanacak.

Kırım’ın sözde Veterine Komitesi sözde Başkanı Valeriy İvanov, “Oleg Zubkov tüketim tarihi biten mamaları kullanıyor bu da federal yasayı ihlal ediyor. Söz konusu mama 1,2 ton Krasnodar bölgesinden gelen kemiksiz dana etidir. Biz bir önceki sevkiyata tepki verdik ve konu ile ilgili tutanak hazırladık. Zubkov mahkemeye başvurdu ve mahkeme veterinerin eylemlerini onayladı. Yasayı hiçe sayarak Zubkov aynı şirketten 1,2 ton kadar kemiksiz dana eti istedi. Bu kayıtlara geçti. Biz mahkemeye başvurduk. Mahkeme, ihlaller giderilene kadar parkı 30 günlüğüne kapatma kararı aldı” dedi.

PARKIN SAHİBİ ZUBKOV, SÖZDE YÖNETİMİN BASKI UYGULADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Kırım’daki Rus işgalinin en büyük destekçisi olan ve Yalta’daki Masal (Skazka) Hayvanat Bahçesi ile Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi olan Oleg Zubkov, parkı kapatması için Kremlin kontrolündeki Belogorskiy Bölge Mahkemesi’ne Kırım’ın sözde yönetiminin baskı uyguladığını söylemişti.

Krım.Realii Radyosuna verdiği röportajda Zubkov, “Bu ekonomik (koşullar), salgın hastalık değil siyasi bir meseledir. Kendi ‘istihbaratım’ sayesinde parkın kapanmasından haberdardım. Avukatım temyiz dilekçesi yazacak ve biz Yüksek Mahkemeye başvuracağız. Ama burada iki yönlü bir sonuç olabilir. Belki iptal ederler, belki etmezler” ifadelerini kullanmıştı.

Zubkov’a göre mahkeme duruşmalarından dolayı parkı açmak “oldukça büyük bir sorun” olacaktı.

Zubkov, “Kırımlı veterinerler parkın özelliklerini hesaba katmadıklarından, uygulanamayacak sorunların ve çözümlerin bir listesini çıkartacaktır. Rus yasaları dişi aslanların 20 hektarda nasıl gezdiklerini tarif etmiyor, bu yüzden kimin kimi çizdiğini öğrenmemiz ve suçluların karantinaya yerleştirilmesi istendi. Bu sebeple 500 bin rublelik ceza aldık. Ne yazık ki ‘Taygan’ın kapanması Kırım’daki parklarımın kapanmasının başlangıcıdır. Onlar artık hiçbir zaman açılmayabilir. Sonraki üç hafta içinde mahkeme programım çok yoğun” demişti.

Kırım
Kırım'ın işgali
Oleg Zubkov
Rus baskısı
Taygan Safari Parkı
Bunlara da bakın: