Zelenskıy: Ukrayna'da koronavirüs aşılama süreci şubat ayında başlıyor

Haberler
Anife Bilal
08 Şubat 2021, 18:15
Anife Bilal
08 Şubat 2021, 18:15

Ukrayna’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılamasının ilk aşaması şubat ayında başlayacağı açıklandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kovid-19 aşılarının ilk önce sağlık çalışanları, askeri personel ve ulusal muhafızlara yapılacağını belirtti.

Ukrayna’da bugün “Ukrayna 30. Koronavirüs: Zorluklar ve Cevaplar ” isimli ulusal forum başladı. Forumda konuşma yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkedeki koronavirüs aşılamanın şubat ayında başlayacağını duyurdu. Bununla birlikte Zelenskıy, Ukrayna’nın Rusya’da üretilen Sputnik-V adlı aşıyı satın almaya planlamadığını vurguladı.

SPUTNİK V AŞISI SATIN ALINMAYACAK

Zelenskıy yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya Pfizer, Sinovac, AstraZeneca ve Novavax aşılarının tedarik edilmesi konusunda anlaştık. Aşılamanın ilk aşaması bu ay başlayacak. Aşı ilk önce sağlık çalışanları, askeri personel ve ulusal muhafızlara yapılacak.” diye belirtti.

Ukrayna’nın Rusya tarafından geliştirilen Sputnik-V aşısı satın almayı planlamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı, “Rus Sputnik V aşısının etkinliği ne Dünya Sağlık Örgütü, ne de önde gelen Avrupalı uzmanları tarafından doğrulanmış değil.” ifadelerini kullanarak Rus aşısının Ukrayna vatandaşları üzerinde denenmeyeceğini vurguladı.