Yılbaşı genelgesi yayımlandı!

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Aralık 2020, 17:51
Ozan Barış Erim
27 Aralık 2020, 17:51

İçişleri Bakanlığı, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili 81 İl Valiliğine ek genelge gönderdi. Kısıtlamalara uymayanlara ise cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili 81 İl Valiliğine bugün ek genelge gönderdi. Genelgede, yılbaşı kutlamaları bahanesiyle koronavirüs vakalarının artmaması amacıyla alınan önlemler ayrıntılarıyla aktarıldı. Öte yandan Genelge’de kısıtlamalara uymayanlara cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

“BU BİR TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK”

Genelgede sağlık çalışanları başta olmak üzere, toplumun tüm kesiminin salgınla mücadelede büyük fedakarlıklar gösterdiği ve bu fedakarlıklar sayesinde salgının seyrinde ciddi bir düşüş yaşandığı aktarıldı. Vaka sayılarında yaşanan düşüşü akamete uğratmamak adına, kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı partilerinin yapılmamasının tercih değil zorunluluk olduğu vurgulandı.

KOLLUK KUVVETLERİ TAM MESAİ YAPACAK

Genelgeye göre; başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar yılbaşında “tam mesai” çalışacak. Konaklama tesisleri ve kiralık villa benzeri yerler dahil olmak üzere hiçbir mekanda yılbaşı partisi/kutlama organizasyonu yapılmasına izin verilmeyecek, bu yönde denetimler sıkılaştırılacak.

TRAFİK TEDBİRLERİ VE MÜDAHALELER

Koronavirüs, terör, asayiş ve trafik tedbirlerine aykırılıklar olmak üzere sosyal medyaya yansıyan her türlü olumsuz durum, Emniyet Genel Müdürlüğü siber suçlarla mücadele ve istihbarat birimleri tarafından takip edilecek ve gerekli müdahaleler anında yapılacak. Yılbaşında uygulanacak kısıtlamalar ve illerdeki koronavirüs tedbirleri, İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezi’nden (GAMER) 24 saat esasına göre takip edilecek.

65 YAŞ ÜZERİNİN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK

Yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarında; engelli vatandaşlar ile 65 yaş ve üzeri ya da kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların temel ihtiyaçlar Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak. Kolluk birimleri ve Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından, daha önce valilere gönderilen talimatla tüm tedbirlerin alınmış olmasına rağmen yine de anlık olarak barınacak yeri olmadığı için sokakta yaşamak durumunda kalan vatandaşların barınma dahil her türlü temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tedbirler alınacak.