Yerli koronavirüs aşısında faz-1 çalışmaları tamamlandı

Haberler
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 16:08
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 16:08

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının faz-1 ikinci dozlama çalışmalarını tamamladı. Öte yandan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, aşı çalışmaları kapsamında ay sonu faz-2’ye geçmeyi planladıklarını açıkladı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının faz-1 ikinci dozlama çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulunan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Kovid-19’a karşı üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı. Ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar faz-2’ye geçmeyi planlamaktayız.” diye kaydetti.

KASIM AYINDA BAŞLAMIŞLARDI

ERAGEM’de yürütülen yerli aşı çalışmalarında, faz-1 kapsamında gönüllülere ilk doz 5 Kasım’da, ikinci doz ise 26 Kasım’da uygulanmaya başlanmıştı.