Yerli aşının adı belli oldu: TURKOVAC

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Haziran 2021, 21:07
Ozan Barış Erim
22 Haziran 2021, 21:07

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli aşının üçüncü fazının ilk doz uygulamasına videokonferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Faz-3 programında yerli aşının ismini de açıkladı.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli aşının Faz-3 uygulaması bugün yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yöntemiyle katıldığı programda ilk gönüllüye Faz-3 uygulaması yapıldı. Ayrıca törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katılım sağladı. Yerli aşının önemine dikkat çeken Erdoğan, “Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için kendi aşımız kritik öneme sahiptir. Kendi aşımıza sahip olma konusunda son dönemece girmiş bulunuyoruz. Aşımızın seri üretimi ve yaygın kullanımına geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızı bir an önce aşılanarak kendileri ve sevdiklerini bu müsibetten korumalarını diliyorum. Faz-3 uygulamasına katılacak vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YERLİ AŞININ İSMİ: TURKOVAC

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Faz-3 uygulaması yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yerli aşı ile ilgili isim önerisi olup olmadığını sordu. Erdoğan, Türkçenin önemine ve kolay telaffuza vurgu yaparak, “Aşının ismi ile ilgili gönlümden geçen TURKOVAC. Bu isim uygundur” dedi.