Vuhan’da bulunan DSÖ ekibinden merakla beklenen koronavirüs açıklaması!

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Şubat 2021, 16:50
Ozan Barış Erim
09 Şubat 2021, 16:50

Çin’in Vuhan kentinde koronavirüsün kaynağını belirlemeye çalışan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi araştırmasını tamamladı. DSÖ araştırması sonucu elde ettiği bulguları, Çinli yetkililer ile birlikte kamuoyuyla paylaştı.

Tüm dünyanın merakla beklediği koronavirüs araştırmasının sonuçları bugün açıklandı. Koronavirüsün kaynağını araştırmak için Çin’in Vuhan kentine giden DSÖ, araştırma sonuçlarına dair resmi bulguları, düzenledikleri basın toplantısı ile aktardı. Düzenlenen toplantıya, DSÖ’nün gıda güvenliği ve hayvan hastalıkları uzmanı ve araştırma ekibi başkanı Peter Ben Embarek başkanlık etti. Embarek’e virüs uzmanı ekip üyesi Marion Koopmans ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu uzmanı koronavirüs paneli başkanı Liang Wannian da eşlik etti. Çin ekibinin başında bulunan Prof. Liang Wannian, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, araştırmacıların, koronavirüsün insanlara bulaşmadan önce hayvanlarda nasıl dolaştığına odaklanması gerektiğini söyledi.

Prof. Liang Wannian

“YARASA VE PANGOLİNLER OLDUĞU KESİN DEĞİL”

Salgına neden olabilecek virüsün insan temasına adapte edilmiş olması gerektiğini belirten Liang, koronavirüsün, Sars-Cov-2’nin hayvansal temasının ardından oluşma ihtimalini doğruladı. Öte yandan bulaşmadaki söz konusu hayvanların yarasalar ve pangolinler olduğunu doğrulamayan Liang, “Yarasa ve pangolinlerin potansiyel aday ama onlarda bulunan koronavirüs örneklerinin Sars-Cov-2 ile aynı değil” diye konuştu.

“VUHAN’DA BAŞLAMAMIŞ OLABİLİR”

Ayrıca ilk koronavirüs vakalarının, Vuhan’dan önce Çin’in başka bölgelerinde görülmüş ve rapor edilmemiş olabileceğini belirten Liang, virüsün, teşhis edilmesinden birkaç hafta önce yayılmaya başlamış olabileceğini ifade etti. Koronavirüsün Aralık 2019’dan önce yayıldığına dair kesin bir kanıt olmadığında vurgulayan Liang, “Vuhan’daki Huanan gıda pazarı Kovid-19’un patlak verdiği yerlerden biri ancak bunun tek yayılım noktası olarak belirlenmesi için yeterli değil” dedi.

DSÖ heyetinin başkanı Peter Ben Embarek

EMBAREK: ARALIK 2019’DAN ÖNCESİNE ODAKLANDIK

DSÖ heyetinin başkanı Peter Ben Embarek, araştırmalarının Aralık 2019 tarihinden öncesine odaklandığını söyledi. Embarek, Aralık 2019’dan önce Vuhan’da veya başka bir yerde koronavirüs ile bağlantılı olabilecek bir kanıt bulunmadığını belirtti. Aynı tarihlerde, Huanan gıda pazarının dışında, geniş bir koronavirüs dolaşımının olduğuna dair kanıtların olduğu, ancak bu bulguların salgınının genel tablosunda bir değişikliğe yol açmadığını söyledi.

“TÜM ÇALIŞMALAR YARASALARI İŞARET EDİYOR”

Embarek, Çinli Prof. Liang’ın aksine koronavirüsün kökenini belirlemeye yönelik tüm çalışmaların, yarasalarda doğal bir rezervuara işaret etmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi ancak bu bulguların aracı hayvanın yarasalar olduğunu kanıtlamak için kesinlikle yeterli olmadığını söyledi.

“LABORATUVAR SIZINTISINA DAİR KANIT YOK”

Koronavirüsün Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızmış olabileceği iddialarına ilişkin konuşan Embarek, “Bu sızıntıya dair herhangi bir kanıtın yok o nedenle bu ihtimalin araştırılmaya devam etmeyecek” dedi.

“KAYNAK DONDURULMUŞ GIDA ÜRÜNLERİ OLABİLİR”

Embarek, dondurulmuş hayvan ürünlerinin de ihtimal dahilinde bulunduğunu belirterek, “Koronavirüs, Aralık ayı boyunca Vuhan’da bulunan, yaşayan, çalışan ve Huanan gıda pazarını ziyaret eden insanlar arasında yayıldı. Pazara nasıl yayıldığı ise hala bilinmiyor. Bir yayılım haritamız var ve zaman içinde virüsün, Huanan’dan yayılmasını haritalandırdık. Bu vakalardan bazıları için genetik dizilimlerimiz de mevcut. Tüm bunlar bize Aralık ayında Huanan pazarında insanlar arasında bir yayılma olduğunu söylüyor ancak bu yayılım, tüm resmi karşılamıyor. Koronavirüsün bu pazarla ilgisi olmayan bireyler arasında da yayıldığını biliyoruz. Hala, bir şekilde virüsü kapmış ve pazardaki diğer insanlara bulaştırmış olan ilk vaka ihtimali üzerinde duruyoruz. Bunların yanı sıra dondurulmuş çiftlik hayvanı ürünleri de ihtimaller arasında.” değerlendirmesinde bulundu.