Ukraynalı firma, Rus Sputnik V aşısı üretmek için başvuruda bulundu

Güncel
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 09:50
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 09:50

Ukrayna’nın Rusya yanlısı “Muhalefet Platformu-Yaşam İçin” Partisi liderlerinden Viktor Medvedçuk, Harkiv merkezli ilaç şirketi Biolik’in Rusya’nın “Sputnik V” adlı Kovid-19 aşısını Ukrayna’da tescil edilmesi için başvuruda bulunduğunu duyurdu. İlaç şirketi ise yaptığı açıklamada, Medvedçuk’un açıklamasını doğruladı.

Biolik, Rusya tarafından geliştirilen ve test aşamasını henüz tamamlamayan Sputnik V adlı Kovid-19 aşısının, Ukrayna’da tescil edilmesi için 31 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Sağlık Bakanlığına başvurduğunu bildirdi. Başvuruda, Biolik şirketi ile Sputnik V aşısı geliştiren şirket arasında, aşının Ukrayna topraklarında üretim ve satış haklarının Biolik’e verilmesi konusunda bir anlaşma sağlandığını belirtildi. Başvuru, Biolik şirketinin sahibi olan Vilkom Services Limited şirketinin hissedarı Viktor Martin tarafından imzalandı.

Öte yandan Ukrayna Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, böyle bir başvurunun kendilerine ulaşmadığı belirtildi.

SAĞLIK BAKANI, SPUTNİK V AŞISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU

Bilindiği gibi, Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Viktor Lyaşko, Rusya’nın “Sputnik V” adlı Kovid-19 aşı adayının satın alınmasıyla ilgili söylentilere ilişkin açıklamada bulunmuştu. Lyashko, Ukrayna’nın, yalnızca klinik deneylerin üçüncü aşamasını başarıyla geçen Kovid-19 aşılarını kullanacağını açıklamıştı. Lyaşko, “Sputnik V” aşısının klinik deneylerinin üçüncü aşamasını, Aralık 2021’de yapmayı planlandığını hatırlatarak, “Bu nedenle, Rus Kovid-19 aşı adayının Ukrayna’daki devlet tescili hakkındaki tüm söylentiler ve siyasi açıklamalar doğru değil” dedi.

BİOLİK ŞİRKETİ

Harkiv merkezli Biolik şirketi birkaç sene önce tamamen Rus ilaç şirketi Farmstandart’a aitti. 2017 yılında Farmstandart şirketi Biolik şirketinin hisselerinin yarısından fazlasını sattı. 2018 yılında ise Vilkom Services Limited şirketi Rus şirketinin elinde kalan Biolik şirketinin hisselerin tamamını satın aldı. 

Farmstandart şirketi sahibi Viktor Haritonin ayrıca Rus Kovid-19 aşısını geliştiren şirketlerden biri olan Generium şirketinin kurucusu. 

Rus medyada çıkan haberlerde Viktor Haritonin ile Vilkom Services Limited şirketinin hissedarı Viktor Martin’in yakın arkadaş olduğu bildirilmişti.

RUSYA’DA GELİŞTİREN KORONAVİRÜS AŞISI

Rusya’da Sputnik V aşısı ve Vector Enstitüsü’nün aşısı olmak üzere koronavirüsüne karşı iki aşı geliştirildi. Her ikisinin de deney aşamaları tamamlanmadığından birçok uzman ve bilim dünyasından araştırmacılar, Rusya’nın aşı programını başlatma kararına tepkili.

21 gün arayla iki doz yapılan aşıyı olanlara 42 gün boyunca halka açık alanlardan uzak durmaları ve alkol ile ilaç alımını bir süre kesmeleri tavsiye ediliyor. Öte yandan, Sputnik V aşısı uygulanan hastaların yeniden koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı.