Ukrayna'da uygulanan sıkı karantina sona erdi

Güncel
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 11:07
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 11:07

Ukrayna’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılma hızını yavaşlatmak için 8 Ocak 2021’de uygulanmaya başlayan sıkı karantina rejimi bugün sona erdi. Ülkede uygulanana maske yasağı ise devam edecek.

Ukrayna’da bugün itibarıyla; müze, sinema, tiyatro, spor salonları ve restoranların işletilmesine yönelik bir dizi kısıtlama kaldırıldı. Öte yandan ülke genelinde 20’den fazla ziyaretçinin bulunduğu kültür, konser, spor ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi yasağı devam ediyor. Sinema ve tiyatrolar koltuk sayısının yüzde 50’sinden fazla ziyaretçi almama şartıyla hizmet verebilecek. 

Bununla birlikte toplu taşıma araçlarında ve halka açık yerlerde maske yasağı devam ediyor.

Ayrıca eğitim kurumları bir odada 20 kişiyi geçmemek şartıyla faaliyet gösterebilecek. Kafe ve restoranlar ise saat 07.00 ile 23.00 arası hizmet verebilecek.

“BİRLİKTE BAŞARDIK”

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov, dün akşam sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada karantina kısıtlamalarına uyan herkese teşekkür ederek, “Birlikte durumu istikrarlaştırmaya ve tıbbi sistemimiz ile sağlık personelimizi rahatlatmayı başardık. Aralık başında vaka sayımız yaklaşık 29 binken, bugün bu rakam 18 bin 651’e indi.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılma hızını yavaşlatmak için 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla sıkı karantina tedbirleri uygulanmaya başladı. Karantina tedbirleri 17 gün devam etti.