Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Türkiye, Ukrayna ile Kovid sertifikası anlaşması imzalamaya hazır

Haberler
Anife Bilal
04 Haziran 2021, 23:11
Anife Bilal
04 Haziran 2021, 23:11

Ukrayna, vatandaşlarının yurt dışına kolayca seyahat edebilmesi için ülkede verilen Kovid sertifikasının başka ülkeler tarafından kabul edilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Dört ülkenin, Ukrayna ile Kovid sertifikasına dair anlaşma imzalamaya hazır olduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba; Macaristan, Moldova, Gürcistan ve Türkiye’nin Kovid sertifikasına sahip olan Ukrayna vatandaşlarına test yapmadan ülkelerine giriş izni vermeye hazır olduğunu duyurdu. Bu sabah, 1+1 televizyon kanalında yayımlanan bir programa konuk olan Kuleba, Bakanlar Kurulunun geçen sene uluslararası standartlarına uygun bir aşı sertifikasını onayladığını ve Ukrayna’nın uygulamaya hazırlandığı dijital aşı sertifikasının, AB şartlarına uyması konusunda AB’deki kurumlarla müzakerelerin yapıldığını anlattı.

AB SERTİFİKASINA EŞİT OLACAK

Ukrayna’nın dijital Kovid sertifikasının, temmuz ayından itibaren AB sertifikası ile denkliğinin alınacağını belirten Kuleba, “Biz temmuza kadar beklemek istemiyoruz. Bu yüzden bazı komşu ülkelerle, sertifikaların tanınması konusunda çalışmaya başladım. Macaristan ile anlaştık. Moldova, Gürcistan ve Türkiye de anlaşma imzalamaya hazır.” dedi.

DİJİTAL SERTİFİKANIN 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞÜ GİRMESİ PLANLANILIYOR

Daha önce Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Dijital Dönüşüm Bakanı Mıhaylo Fedorov, Ukrayna’nın 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren dijital Kovid sertifikasını uygulamaya sokacağı duyurmuştu. Sertifikada bir vatandaşının Kovid aşısı olup olmadığı ve aşının yapıldığı tarih belirtilecek.