Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Liyakat Nişanı verildi!

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Mart 2021, 21:14
Ozan Barış Erim
19 Mart 2021, 21:14

Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı ile tüm dünyanın tanıdığı Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e, Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı verildi. Şahin ve Türeci çifti için düzenlenen törene Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel de katıldı.

BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin çiftine Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi. Bellevue Sarayı’nda bugün düzenlenen törene, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katılımıyla liyakat nişanı takdim edildi.

“GELİŞTİRDİĞİNİZ AŞI İNSANLIĞA HİZMETTİR”

Törende konuşma yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, “Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor” ifadelerini kullandı. “Sizlerin hikayesi insanlık için en iyi ilham kaynağıdır” dedi.

HAZIR OLMANIN ÖNEMİNE VURGU

Prof. Uğur Şahin, hazır olmanın önemine vurgu yaparak, “İlaç üreticilerinin ve hükümetlerin amacı, aşı geliştirildikten sonraki üç ay içinde tüm dünyayı aşılayacak üretim kapasitesine sahip olmak gerekir” diye konuştu.