Türkiye'de aşılamada ikinci aşamaya geçildi!

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 16:10
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 16:10

Türkiye’de koronavirüs aşılama sürecinde ikinci adıma geçildi. İkinci aşama kapsamında, huzurevinde ve bakımevlerinde kalanlar ile onlardan sorumlu olan kişilerin aşılamasına başlandı. Ayrıca 90 yaş ve üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanacak.

Türkiye’de koronavirüs aşılama sürecinin ikinci aşamasına bugün geçildi. Sağlık çalışanlarının ardından risk gruplarının aşılanmasına başlandı. Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanların aşılanması yapılırken, 90 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına da evlerinde başladı. Öte yandan COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisinden aktarılan bilgiye göre, bugüne kadar 833 bini aşkın sağlık çalışanına koronavirüs aşısının ilk dozu uygulandı.

“HAFTA SONUNA KADAR TAMAMLAMAYA GAYRET EDELİM”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin sağlık müdürüyle aşılama takvimi ve stratejisine ilişkin video konferans yöntemiyle görüştü. Bakan Koca, tüm illerde huzurevi ve bakımevlerinde aşılamanın hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti. Hafta sonuna kadar huzurevi ve bakımevlerinde yaşayan vatandaşların aşılanmasının tamamlanmasına gayret edelim mesajını verdi.

AŞILAMA SIRALAMASI

Türkiye’de yürütülen aşılama aşamaları; yaş, kronik rahatsızlık ve çalışılan sektöre göre uygulanacak. Önce sağlık çalışanları ve 65 yaş üstündekiler ardından riskli ve kritik işlerde çalışanlar aşılanacak. Sonra kronik hastalardan başlanarak 18 yaşından büyük herkes aşılanacak.