Türkiye, KKTC'ye 20 bin doz Sinovac aşısı gönderdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 12:29
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 12:29

Türkiye’nin, koronavirüsle mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 20 bin doz Sinovac aşısı gönderdiği bildirildi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılama işlemine yarın ve cumartesi başlamayı planladıklarını belirtti.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında sağlık alanında yapılan iş birliği kapsamında, bu sabah başkent Lefkoşa’ya 20 bin doz Sinovac aşısı gönderildi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye’den gönderilen aşıların, sabah 05.00 itibarıyla ambulans uçakla Ercan Havalimanı’na ulaştığını duyurdu. Bakan Pilli açıklamasında, “Bu sabah saat 05.00’da Türkiye Cumhuriyeti’nden ambulans uçakla 20 bin doz Sinovac aşısı KKTC’ye geldi” dedi.

PİLLİ: KKTC’DE AŞILAMA YARIN BAŞLAYACAK

Pilli, aşılama işlemine yarın ve cumartesi başlamayı planladıklarını belirterek, “Aşılama ile ilgili planlamamızı yaptık, aşılamalar ilk etapta 9 merkezimizde başlayacak. İlk aşılar, Kovid-19’la mücadelede ön planda olan tüm sağlık çalışanlarına, daha sonra 65 yaş üstü kişilere yapılacak. Sonrasında aşı planlamasına göre tüm ülkeye aşı yapmayı hedefliyoruz. Biz küçük bir ülkeyiz, bunun üstesinden çok rahat bir şekilde geliriz. Bunun eğitimini de verdik, dolayısıyla bizim için aşıların yapılması zor değil.” ifadelerini kullandı.

PİLLİ’DEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Bakan Pilli, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, KKTC’ye verdikleri destekten dolayı şahsı ve ülkesi adına teşekkür ederek, “Türkiye, her zaman olduğu gibi Kovid-19’la mücadelemizde de yanımızda oldu.” dedi.

KKTC Sağlık Bakanı Pilli, ülkede koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama programının en geç 15 Ocak 2021’e kadar başlayacağını ve marta kadar nüfusun yüzde 60’ını aşılamayı planladıklarını söylemişti.