Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye uçuşlar yeniden başladı

Güncel
Ozan Barış Erim
25 Aralık 2020, 09:59
Ozan Barış Erim
25 Aralık 2020, 09:59

Türkiye’de, ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs nedeniyle Birleşik Krallık’a olan uçuşlara kısıtlama getirilmişti. Son açıklamaya göre, Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancılar için Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye özel izinli uçuşların başladığı duyuruldu.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki uçuşların tekrar başladığını açıkladı. Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, uçuşlardan sadece Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancıların yararlanmasına izin verildi. Özel izinli uçuş biletlerinin ise havayolu firmalarından doğrudan satın alınabileceği kaydedildi.

7 GÜN ZORUNLU KARANTİNA

Yolcuların Türkiye’ye vardıktan sonra zorunlu karantinada tutulacağı belirtilen açıklamada, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzce yayınlanan NOTAM çerçevesinde, vatandaşlarımızı ve Türkiye’de ikamet izni sahibi yabancıları Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye taşıyan Türk havayolu firmalarının özel izinli uçuşları başlamıştır. Bu uçuşlardaki yolculara NOTAM uyarınca Türkiye’ye varışlarında PCR testi yapılacak ve yolcular 7 gün boyunca karantinaya gireceklerdir.” diye kaydedildi.

UÇUŞLAR KISITLANMIŞTI

Türkiye, Birleşik Krallık’ta koronavirüsün daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkmasının ardından bu ülkeyle olan seyahatlere kısıtlama getirmişti.