Türkiye, BioNTech İle ortak aşı üretimini konuşacak!

Güncel
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2020, 15:12
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2020, 15:12

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Almanya’ya giderek BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşeceğini açıkladı. Varank, Türkiye’de üretim yapılmasını istediğini belirterek, “Beraber bir üretim tesisi Türkiye’de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker, Başkan Yardımcısı Hazal Ateş ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bugün bir araya geldi. Varank, koronavirüsle mücadele edebilmek adına TÜBİTAK Kovid-19 Platformu’nu oluşturduklarının altını çizerek, “Aşı süreçleri dünyada çok uzun sürüyor. Hızlıca bir şey yapabilir miyiz, Türkiye’deki kapasite yeterli mi? Daha sonra mart ayında hocalarımızı topladık. TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu’nu oluşturduk. Önce 14 proje, 8 aşı, 6 ilaç geliştirme projesi geldi. Daha sonra 17 projeye çıktı. Sadece TÜBİTAK, Kovid-19 Türkiye Platformu olarak 8 aşı, 9 ilaç geliştirme projesini desteklemeye başladık” diye konuştu.

BİONTECH İLE ORTAK AŞI YAPIMI GÖRÜŞÜLECEK

Bakan Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Almanya’ya giderek Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşeceğin duyurdu. Prof. Dr. Mandal’ın BioNTech ile ortak aşı üretimi hakkında görüşeceğini belirten Varank,“TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hocamıza talimat verdim, Almanya’ya gitmesi için. Beraber üretim yapabilir miyiz? Türkiye, iyi bir noktada. Kendi aşımızı geliştirmekte kararlıyız. Salgınla beraber özellikle insanların aşılanmasıyla insan adayları bulmakta zorlanıyorsunuz özellikle faz 3 aşamasında ama biz bu işe çok ciddi şekilde devam ediyoruz. Çünkü bu salgının uzun yıllar devam edeceğini görüyoruz. Onların üretim kapasitelerinde (BioNTech) bir kısıt var. Beraber bir üretim tesisi Türkiye’de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim. Ortak üretim, Ar-Ge konularını Hasan Hoca görüşecek.” dedi.